Orzeczenia sądów administracyjnych nie przekonują fiskusa
Zagadnienie poboru przez spółkę komandytową jako płatnika podatku od wypłacanych komplementariuszowi w trakcie roku podatkowego zaliczek na poczet zysku ciągle jest przedmiotem kontrowersji.
Liczne orzeczenia sądowe nie przekonują fiskusa, który w dalszym ciągu stoi na niekorzystnym dla podatników stanowisku, że spółka komandytowa powinna pobrać jako płatnik podatek od wypłacanych zaliczek na rzecz komplementariusza według stawki 19% i to dodatkowo bez zastosowania pomniejszenia.
Stanowisko powyższe zostało powtórzone w interpretacji indywidualnej z dnia 23 kwietnia 2024 r., nr 0114-KDIP3-1.4011.195.2024.1.EC, w której czytamy, że „Spółka komandytowa jest zobowiązana, jako płatnik do pobierania i odprowadzania zryczałtowanego podatku dochodowego od dokonywanych w trakcie danego roku podatkowego (przed jego zakończeniem) wypłat zaliczek na poczet zysku na rzecz komplementariuszy będących osobami fizycznymi”.
Warto zauważyć, że sądy administracyjne prezentują w tym zakresie odmienne stanowisko. W ocenie sądów, ponieważ do obliczenia wysokości podatku od komplementariusza, zgodnie z art. 30a ust. 6a ustawy o PIT (art. 22 ust. 1a-1b ustawy o CIT), konieczne jest poznanie wysokości podatku należnego spółki, to obowiązek podatkowy komplementariusza powstały z chwilą wypłaty mu zaliczki na poczet udziału w zyskach, przekształca się w zobowiązanie podatkowe dopiero w momencie obliczenia dochodu tej spółki na podstawie art. 19 ustawy o CIT (a więc złożenia zeznania CIT-8 za rok podatkowy, w którym wypłacona została przedmiotowa zaliczka na poczet dywidendy). Wówczas znana jest wysokość podatku do zapłaty przez komplementariusza i równocześnie płatnik może zrealizować swój obowiązek w postaci obliczenia podatku, zaś w dalszej kolejności pobrania go i wpłacenia właściwemu organowi podatkowemu. Przykładowo można powołać wyrok NSA z dnia 3 grudnia 2020 r. sygn. akt II FSK 2048/18, wyrok NSA z dnia 09 maja 2023 r. sygn. akt II FSK 1326/22 a także wyroki WSA w Gdańsku z dnia 10 listopada 2021 r. sygn. I SA/Gd 1126/21, wyrok WSA w Gliwicach z 17 maja 2022 r. sygn. I SA/Gl 1513/21, wyrok WSA w Poznaniu z 22 kwietnia 2022 r. sygn. I SA/Po 701/21, wyrok WSA w Warszawie z dnia 10 sierpnia 2022 r. sygn. akt III SA/Wa 2965-66/21, wyrok WSA w Krakowie z dnia 20 grudnia 2022 r. sygn. akt I SA/Kr 1098/22, WSA we Wrocławiu z dnia 24 listopada 2022 r. sygn. I SA/Wr 186/22, wyrok WSA we Wrocławiu z 18. Kwietnia 2023 r., I SA/Wr 638/22, wyrok WSA w Krakowie z dnia 24 lutego 2023 r. sygn. akt I SA/Kr 26/23, wyrok WSA we Wrocławiu z dnia 07 lutego 2023 r. sygn. akt I SA/Wr 242/22 czy wyrok WSA w Gdańsku z 12 lipca 2023 r., I SA/Gd 291/23.
Przypomnijmy, że wypłaty z zysku spółki komandytowej (podobnie zaliczki na poczet zysku) są przychodami z udziału w zyskach osób prawnych.
Zgodnie z przepisem 22 ust. 1 ustawy o CIT i art. 30a ust. 1 pkt 4 ustawy o PIT od uzyskanych dochodów (przychodów) z dywidend i innych przychodów z tytułu udziału w zyskach osób prawnych pobiera się 19% zryczałtowany podatek dochodowy.
Zgodnie jednak z przepisem art. 30a ust. 6a ustawy o PIT (art. 22 ust. 1a-1b ustawy o CIT) zryczałtowany podatek, o którym mowa, od przychodów uzyskiwanych przez komplementariusza z tytułu udziału w zyskach spółki komandytowej pomniejsza się o kwotę odpowiadającą iloczynowi procentowego udziału komplementariusza w zysku tej spółki i podatku CIT od dochodu tej spółki (komandytowej) za rok podatkowy, z którego przychód z tytułu udziału w zysku został uzyskany. Kwota pomniejszenia nie może przekroczyć kwoty podatku komplementariusza.
W ocenie sądów, wypłacając komplementariuszom w trakcie roku podatkowego zaliczki na poczet zysku, spółka komandytowa nie ma obowiązku pobierania zryczałtowanego podatku dochodowego, zaś obliczenie wysokości podatku powinno odbywać się według zasad określonych w art. 30a ust. 6a ustawy o PIT (art. 22 ust. 1a-1b ustawy o CIT. Jest to natomiast możliwe dopiero po obliczeniu podatku należnego spółki komandytowej za rok podatkowy, z którego przychód z tytułu udziału w zysku został uzyskany. Obowiązek wynikający z ww. uregulowań zostaje skonkretyzowany i przekształca się w zobowiązanie podatkowe dopiero z chwilą złożenia przez spółkę komandytową, jako płatnika, zeznania CIT-8. Dopiero w tym dniu określona zostaje ostatecznie wysokość zysku spółki komandytowej i możliwe jest ustalenie przypadającego na wspólnika przychodu z tytułu udziału w tym zysku, uwzględniającego pomniejszenie, o którym mowa w art. 30a ust. 6a ustawy o PIT (art. 22 ust. 1a-1b ustawy o CIT). Zatem dopiero po złożeniu zeznania CIT- 8 płatnik ma obowiązek pobrać zryczałtowany podatek z powyższego tytułu.
Niestety jednolita linia orzecznicza oraz argumenty sądów administracyjnych nie przekonują Dyrektora KIS, który niezmiennie wydaje niekorzystne interpretacje indywidualne a podatnikom pozostaje walka o korzystne rozstrzygnięcie na etapie sądowym.
#PIT #CIT #spółkakomandytowa #zaliczki
Agnieszka Fijałkowska-Wocial
Agnieszka jest doradcą podatkowym oraz managerem w Kancelarii LTCA
Ukończyła prawo na Uniwersytecie Warszawskim oraz zdobyła uprawnienia doradcy podatkowego.
Posiada wieloletnie doświadczenie zawodowe, w tym również w organach administracji skarbowej, gdzie zajmowała się prowadzeniem oraz nadzorowaniem postępowań podatkowych w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych oraz podatku dochodowego od osób prawnych.
W ramach Kancelarii LTCA koncentruje się na doradztwie z zakresu podatków dochodowych. Uczestniczy w projektach obejmujących bieżące doradztwo podatkowe, procesy restrukturyzacyjne, audyty podatkowe.
Reprezentuje klientów w toku postępowań podatkowych oraz postępowań przed sądami administracyjnymi.