Przychód pracownika pracującego przy monitorze z tytułu refundacji soczewek po zmianie rozporządzenia w sprawie BHP na stanowiskach wyposażonych w monitory ekranowe
- Wysłane przez Adam Giedrojć
- Kategorie Ogólne
- Data 20 listopad
Od 17 listopada 2023 r. § 8 ust. 2 rozporządzenia w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy na stanowiskach wyposażonych w monitory ekranowe będzie wskazywał, że pracodawca jest obowiązany zapewnić pracownikom okulary lub szkła kontaktowe korygujące wzrok, zgodne z zaleceniem lekarza, jeżeli wyniki badań okulistycznych przeprowadzonych w ramach profilaktycznej opieki zdrowotnej wykażą potrzebę ich stosowania podczas pracy przy obsłudze monitora ekranowego. Dotychczas przepis ten przewidywał wyłącznie zapewnienie okularów korygujących wzrok.
Przechodząc do kwestii podatkowych należy wskazać, że zgodnie z art. 21 ust. 1 pkt 11 ustawy o PIT przewiduje zwolnienie z podatku świadczeń rzeczowych i ekwiwalentów za te świadczenia przysługujących na podstawie przepisów o bezpieczeństwie i higienie pracy, jeśli zasady ich przyznawania wynikają z odrębnych ustaw lub przepisów wykonawczych wydanych na podstawie tych ustaw – do takich aktów wykonawczych należy wspomniane rozporządzenie.
Zgodnie z dotychczasowym stanowiskiem Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej zajmowanym w odniesieniu do przepisów sprzed zmiany rozporządzenia, refundacja soczewek kontaktowych jest zwolniona z podatku PIT wyłącznie w przypadku gdy konieczność stosowania soczewek zamiast okularów została wprost wskazana przez lekarza w wydanym zaświadczeniu.
Takie stanowisko organu znaleźć można chociażby w interpretacji indywidualnej z dnia 31 marca 2017 r. sygn. 0461-ITPB2.4511.78.2017.1.HD, w której Dyrektor KIS zajmując pozytywne dla podatników stanowisko wskazał, że „W niektórych przypadkach lekarz może zalecić stosowanie przy obsłudze monitora zamiast okularów szkieł (soczewek) kontaktowych, które spełniają ten sam cel. Te przypadki mogą być związane z określonymi wadami wzroku pracownika, przy których nie jest możliwe skorygowanie wzroku przy pomocy okularów.
Przenosząc powyższe na grunt analizowanej sprawy stwierdzić należy, że jeżeli lekarz specjalista, w wyniku badań okulistycznych przeprowadzonych w ramach profilaktycznej opieki zdrowotnej, zaleci pracownikowi stosowanie przy obsłudze monitora zamiast okularów szkieł korekcyjnych (soczewek kontaktowych) pracodawca ma obowiązek je zapewnić. Z tych względów należy uznać, że w tych szczególnych sytuacjach świadczenie w postaci zapewnienia szkieł korekcyjnych (soczewek kontaktowych) stanowi przychód pracownika pracującego przy monitorze ekranowym przynajmniej połowę dobowego czasu pracy (zatrudnionego zarówno na cały etat, jak i na ½ etatu), który korzysta ze zwolnienia z podatku dochodowego na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 11 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.”.
Tożsame stanowisko Dyrektor KIS zajął przyjmując negatywne dla wnioskodawcy stanowisko, w interpretacji indywidualnej z dnia 13 czerwca 2022 r. sygn. 0114-KDIP3-2.4011.377.2022.1.AC. Organ podatkowy wskazał, że „W przypadku, gdy lekarz specjalista wystawi zaświadczenie:
· stwierdzające konieczność pracy przed monitorem ekranowym w korekcji wzroku bez wyraźnego wskazania w tym zaświadczeniu na konieczność stosowania okularów korekcyjnych czy soczewek kontaktowych lub
· stwierdzające konieczność pracy przed monitorem ekranowym w korekcji wzroku ze wskazaniem na konieczność stosowania okularów korekcyjnych, bez wyraźnego wskazania możliwości stosowania soczewek korekcyjnych ale też bez wyraźnego wyłączenia możliwości stosowania soczewek
w którym z uwagi na określoną wadę wzroku pracownik powinien stosować zamiast okularów soczewki kontaktowe, to kwota dokonywanej przez Państwa na rzecz pracownika refundacji soczewek kontaktowych będzie generować przychód ze stosunku pracy.”.
Biorąc pod uwagę przedstawione powyżej dotychczasowe stanowisko organu podatkowego można przewidywać, że tak jak dotychczas zwolnienie refundacji z podatku PIT będzie uzależnione od tego na jaką formę korekcji wzroku wskaże lekarz – o ile do takiego wskazania dojdzie. Natomiast w przypadku, w którym takiego wskazania by nie było, to powinno dojść do zmiany stanowiska organów – zmienione przepisy wskazują bowiem także na konieczność zapewnienia soczewek kontaktowych, a dotychczasowy brak możliwości skorzystania ze zwolnienia wynikał właśnie z tego, że rozporządzenie wskazywało wyłącznie na konieczność zapewnienia pracownikowi okularów korekcyjnych.
Adam Giedrojć
Adam jest konsultantem podatkowym. Ukończył studia licencjackie na kierunku finanse i rachunkowość w PWSZ w Suwałkach oraz studia magisterskie na kierunku doradztwo podatkowe i administracja skarbowa na Wydziale Prawa Uniwersytetu w Białymstoku. Ponadto jest w trakcie zdobywania uprawnień doradcy podatkowego. Doświadczenie w podatkach zdobywał między innymi prowadząc biuro rachunkowe oraz pracując w kancelarii doradztwa podatkowego. W ramach Kancelarii LTCA uczestniczy w projektach dotyczących głównie podatków dochodowych, obejmujących bieżące doradztwo podatkowe. Przeprowadza także research’e podatkowe, przygotowuje komentarze i opinie podatkowe oraz wnioski o wydanie interpretacji indywidualnych. Adam jest także autorem niemal 150 artykułów o tematyce dotyczącej podatków oraz składek ZUS, opublikowanych na stronach kancelarii i biura, a także w serwisach takich jak Legalis, Infor, Money.pl oraz Rzeczpospolita.