Rzeczy otrzymane nieodpłatnie a koszty uzyskania przychodu
- Wysłane przez Katarzyna Zielińska
- Kategorie CIT
- Data 8 listopad
Z wnioskiem o wydanie interpretacji podatkowej wystąpiła Polska Grupa Kapitałowa, a treść pytania dotyczyła jednej ze spółek z grupy. Główna działalność spółki opiera się na usługach przeładunkowych, w trakcie których wykorzystywane są środki trwałe spółki w postaci specjalistycznych maszyn. W ramach swojej działalności spółka współpracuje z głównymi wykonawcami oraz poddostawcami, zapewniającymi części zamienne do remontu maszyn. Strony umówiły się na dostawę części zamiennych bez wynagrodzenia lub za wynagrodzeniem niższym od rynkowego. Zadano więc pytanie, czy w przypadku, gdy otrzymane części zamienne będą magazynowane przez spółkę a następnie zużywane na cele działalności spółki, to spółka:
· powinna rozpoznać przychód w wartości otrzymanych nieodpłatnie lub częściowo nieodpłatnie części zamiennych w momencie ich przyjęcia na magazyn zgodnie z art. 12 ust. 5-6a;
· jest uprawniona do rozpoznania kosztów uzyskania przychodu w wartości przychodu określonego zgodnie z art. 12 ust. 5 i 6 ustawy o CIT (w przypadku otrzymania części zamiennych nieodpłatnie) lub w wartości przychodu określonego zgodnie art. 12 ust. 5a i 6a ustawy o CIT powiększonego o wydatki na nabycie częściowo odpłatnych rzeczy (w przypadku nabycia części zamiennych poniżej ich ceny rynkowej) w momencie wykorzystania części zamiennych dla celów działalności gospodarczej.
Spółka stała na stanowisku, iż powinna rozpoznać przychód w momencie przyjęcia części na magazyn oraz jest uprawniona do rozpoznania kosztów uzyskania przychodu w wartości przychodu określonego zgodnie z art. 12 ust. 5 i 6 ustawy o CIT (w przypadku otrzymania części zamiennych nieodpłatnie) lub w wartości przychodu określonego zgodnie art. 12 ust. 5a i 6a ustawy o CIT powiększonego o wydatki na nabycie częściowo odpłatnych rzeczy (w przypadku nabycia części zamiennych poniżej ich ceny rynkowej).
Dyrektor KIS zgodził się tylko częściowo ze stanowiskiem zajętym przez spółkę – potwierdził, że spółka powinna wykazać przychód: „Analiza przedstawionych okoliczności sprawy na tle przywołanych przepisów prawa oraz przedstawionych wyjaśnień prowadzi do wniosku, że z uwagi na fakt, że Spółka otrzyma/będzie otrzymywać nieodpłatnie lub po cenie niższej od rynkowej części zamienne a w zamian nie będzie zobligowana do świadczenia wzajemnego na rzecz poddostawców, to po stronie Wnioskodawcy powstanie przychód z tytułu nieodpłatnego lub częściowo odpłatnego świadczenia w rozumieniu art. 12 ust. 1 pkt 2 u.p.d.o.p., którego wartość należy ustalić w sposób opisany w art. 12 ust. 5-6a ustawy.”
Dyrektor KIS nie zgodził się jednak co do kwestii rozpoznania kosztów uzyskania przychodu. Wskazał tym samym na powołany we wniosku art. 15 ust. 1i ustawy o CIT, który zdaniem organu uzależnia prawo do rozpoznania kosztów uzyskania przychodu od odpłatnego zbycia rzeczy.
Zgodnie z art. 15 ust. 1i ustawy o CIT, w przypadku odpłatnego zbycia rzeczy lub praw otrzymanych nieodpłatnie lub częściowo odpłatnie, a także innych nieodpłatnych lub częściowo odpłatnych świadczeń, w związku z którymi, zgodnie z art. 12 ust. 5-6a, został określony przychód, a także w przypadku odpłatnego zbycia rzeczy, praw lub innych świadczeń będących przedmiotem wykonania świadczenia niepieniężnego, o którym mowa w art. 14a, kosztem uzyskania przychodów z ich odpłatnego zbycia, z uwzględnieniem aktualizacji dokonanej zgodnie z odrębnymi przepisami, jest odpowiednio:
1. wartość przychodu określonego na podstawie art. 12 ust. 5 i 6 albo
2. wartość przychodu określonego na podstawie art. 12 ust. 5a i 6a powiększona o wydatki na nabycie częściowo odpłatnych rzeczy lub praw albo innych świadczeń, albo
3. równowartość wierzytelności (należności) uregulowanej przez wykonanie świadczenia niepieniężnego (w naturze), o którym mowa w art. 14a, pomniejszonej o naliczony w związku z przekazaniem tego świadczenia niepieniężnego podatek od towarów i usług
- pomniejszona o sumę odpisów amortyzacyjnych, o których mowa w art. 16h ust. 1 pkt 1.
Jak wskazano w interpretacji: „Analizując brzmienie przywołanego przepisu i przestawionych wyjaśnień w kontekście okoliczności opisanych we wniosku należy stwierdzić, że wykorzystanie otrzymanych rzeczy na cele własnej działalności gospodarczej nie prowadzi do powstania po stronie Spółki przychodu z tytułu zbycia tych rzeczy, które nadal są własnością Spółki a fakt ich wykorzystania na własne cele nie powoduje po stronie Wnioskodawcy powstania przychodu z ich zbycia.
Przywołany przepis uzależnia prawo do rozpoznania kosztów w wysokości przychodu określonego na podstawie art. 12 ust. 5 i 6 oraz art. 12 ust. 5a i 6a u.p.d.o.p. od faktu odpłatnego zbycia rzeczy (uzyskania przychodu z tytułu ich zbycia), zatem w przypadku zużycia otrzymanych - bez wynagrodzenia lub za wynagrodzeniem niższym od rynkowego - części zamiennych na własne potrzeby regulacja ta nie znajdzie zastosowania.”
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku zgodził się ze zdaniem Dyrektora KIS. Sąd orzekł, iż w przypadku, gdy części otrzymane przez spółkę nie zostaną zbyte, spółka nie jest uprawniona do rozpoznania kosztów uzyskania przychodu.
Źródło: Interpretacja indywidualna z dnia 22.06.2023 r., wydana przez: Dyrektor KIS, 0111-KDWB.4010.4.2023.2.AZE
Wyrok WSA w Gdańsku z 17 października 2023 r., sygn. akt I SA/Gd 692/23
Katarzyna Zielińska
Katarzyna jest konsultantem podatkowym. Ukończyła administrację na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Gdańskiego. Obecnie studiuje podatki i doradztwo podatkowe oraz jest w trakcie zdobywania uprawnień doradcy podatkowego. Swoje doświadczenie zawodowe zdobywała w administracji skarbowej. W ramach Kancelarii LTCA zajmuje się wsparciem doradców podatkowych m.in. w zakresie podatków dochodowych oraz podatku VAT.