Składka na rzecz Turystycznego Funduszu Gwarancyjnego – VAT marża
- Wysłane przez Urszula Zielińska
- Kategorie VAT
- Data 16 styczeń
Na tle opodatkowania podatkiem VAT na zasadzie VAT marży, trudności sprawia podatkowa kwalifikacja wpłacanych przez biura podróży obowiązkowych składek na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny (dalej TFG). Składkę tę obowiązani są ponosić wszyscy organizatorzy turystyki i jest ona odprowadzana za każdego podróżnego objętego umową o udział w imprezie turystycznej.
Przykładowo w ostatniej interpretacji indywidualnej Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 22 grudnia 2022 r., znak: 0114-KDIP1-3.4012.118.2017.12.S.PRM organ wskazał: Przedsiębiorca, który prowadzi działalność turystyczną jest zobowiązany do wniesienia stosownej składki na rzecz Turystycznego Funduszu Gwarancyjnego (TFG) w odpowiedniej wysokości i terminie. Równocześnie bez znaczenia pozostaje fakt, z jakiej puli środków własnych zostaną przekazane pieniądze na rzecz TFG. Jeżeli więc podmiot zobligowany do wniesienia składki chce obciążyć jej równowartością swojego klienta, to jest to możliwe w przypadku wliczenia jej w całości lub w części do ceny świadczonej usługi. W przedmiotowej sprawie, zawierając umowy ze swoimi klientami spółka wprowadziła w ich treści postanowienia, zgodnie z którymi równowartość składki na TFG jest jednym z elementów ceny usługi, którą ponosi klient. Tym samym, jako element cenotwórczy nie może być wyłączona z wyliczenia VAT-marża, gdyż wchodzi w skład kwoty, którą ma zapłacić nabywca usługi. Zatem, co do zasady, stanowisko - zgodnie z którym równowartość składki na TFG, będąca elementem zapłaty za usługę turystyczną, będzie stanowić element kalkulacyjny marży należy uznać za prawidłowe. Marża, jak wskazano wcześniej, odnosi się do ceny sprzedaży imprezy turystycznej, a cena sprzedaży ustalana jest przez spółkę.
Jednocześnie zdaniem organu nie można przyjąć, iż składka na rzecz TFG stanowi zapłatę za świadczenie usług, z których bezpośrednią korzyść odnosiliby turyści. W zamian za przekazaną składkę wliczoną w wartość usługi turystycznej turysta nie otrzymuje bowiem żadnej konkretnej usługi. Składki wnoszone na rzecz TFG nie stanowią zapłaty za nabycie usług, z których bezpośrednią korzyść uzyskują turyści lecz stanowią obowiązkową wpłatę przedsiębiorcy prowadzącego działalność turystyczną wnoszoną do utworzonej na podstawie przepisów regulujących działalność turystyczną rezerwy finansowej w ramach funkcjonującego sytemu zabezpieczeń biur podróży. Z tych względów stanowią one ogólny koszt działalności biur podróży.
Powyższe stanowisko Dyrektora KIS wpisuje się w aktualną linię interpretacyjną wskazującą, iż składki na TFG:
- nie stanowią usług nabywanych dla bezpośredniej korzyści turysty.
- są uznawane za element podstawy opodatkowania podatkiem od towarów i usług,
- uwzględnia się je przy kalkulacji marży.
Urszula Zielińska
Urszula Zielińska jest doradcą podatkowym. Ukończyła prawo na Uniwersytecie Szczecińskim. Doświadczenie zawodowe zdobywała od 2011 roku w polskiej kancelarii doradztwa podatkowego, w której zajmowała się zagadnieniami z zakresu bieżącego doradztwa podatkowego oraz postępowań podatkowych i sądowo-administracyjnych. Specjalizuje się w podatkach CIT i VAT oraz w podatku od nieruchomości. Doradzała firmom z branży nieruchomościowej, IT oraz licznym spółkom komunalnym i jednostkom samorządu terytorialnego. Reprezentowała klientów w toku postępowań podatkowych oraz postępowań przed sądami administracyjnymi i Naczelnym Sądem Administracyjnym.
Może Ci się spodobać
#slimvat3 doczekaliśmy się
13
lipiec
2022
Uwagi z konsultacji publicznych uwzględnione w split payment
30
listopad
2017