Sprzedaż auta wykupionego z leasingu na gruncie VAT
- Wysłane przez Urszula Zielińska
- Kategorie VAT
- Data 12 styczeń
Nasze rozważania zacznijmy od rozróżnienia dwóch możliwych opcji wykupu leasingowanego auta. Pierwsza opcja, w której wykupu dokonujemy do majątku prywatnego osoby fizycznej prowadzącej działalność gospodarczą. Z uwagi na fakt, iż wykupu samochodu dokonujemy do majątku prywatnego, podatnikowi nie przysługuje prawo do odliczenia VAT z faktury dokumentującej wykup samochodu. Późniejsza sprzedaż tego samochodu nie wywoła żadnych skutków w podatku VAT. Sprzedający nie występuje tu bowiem w roli podatnika VAT, gdyż transakcji dotyczącej przedmiotowego samochodu stanowiącego jego majątek prywatny będzie dokonywał jako osoba prywatna.
Druga opcja, w której wykupu dokonujemy do majątku firmowego. Prawo odliczenia podatku naliczonego przy wykupie pojazdu z leasingu (tj. prawo do odliczenia podatku VAT z faktury wykupu) przysługuje nam na zasadach ogólnych, tj. tylko wówczas, gdy samochód będzie wykorzystywany do czynności opodatkowanych. W przypadku pojazdów osobowych co do zasady podatnicy mają prawo odliczenia jedynie 50% kwoty podatku naliczonego zawartego na fakturze. Prawo do odliczenia 100% VAT od wydatków związanych z samochodami osobowymi przysługuje tylko w odniesieniu do pojazdów wykorzystywanych przez podatnika wyłącznie do działalności gospodarczej i wymaga spełnienia dodatkowych formalności i obowiązków. W efekcie na zasadach ogólnych przysługuje nam 50% bądź 100% prawo do odliczenia podatku VAT z faktury wykupu.
Przy sprzedaży takiego auta trzeba pamiętać, iż sprzedaż podlegać będzie opodatkowaniu podatkiem VAT. Sprzedaż opodatkowujemy niezależnie od tego, czy użytkując pojazd w działalności, odliczano 50% VAT, czy 100% VAT od zakupów związanych z tym pojazdem. Sprzedaż samochodu firmowego jest traktowana jako odpłatna dostawa towarów i tym samym podlega opodatkowaniu stawką 23%.
Sprzedaż samochodu wykupionego na cele firmowe – prócz konieczności opodatkowania sprzedaży – rodzi natomiast jeszcze jeden skutek podatkowy. Zgodnie bowiem z przepisami istnieje możliwość zwiększenia pierwotnego odliczenia podatku naliczonego z tytułu faktury wykupu (art. 90b ustawy o VAT).
Zgodnie z tym przepisem korekta VAT odliczonego przy nabyciu samochodu dotyczy przypadku, gdy:
1) odliczono VAT w pełnej wysokości, w związku z przeznaczeniem samochodu wyłącznie do działalności gospodarczej, a następnie w okresie 60 miesięcy od nabycia zmieni się jego przeznaczenie i będzie wykorzystywany również do celów innych niż działalność gospodarcza,
2) odliczono tylko 50% VAT, a następnie w okresie 60 miesięcy od nabycia dokonano sprzedaży opodatkowanej tego pojazdu lub przeznaczono ten pojazd do użytku wyłącznie w działalności gospodarczej.
Zatem, jeżeli podatnik sprzeda samochód w okresie korekty, to ma prawo zwiększyć kwotę VAT naliczonego w odpowiedniej proporcji do pozostałego okresu korekty.
Kwotę zwiększonego odliczenia podatku naliczonego należy wyliczyć proporcjonalnie do pozostałego okres korekty, który wynosi:
- 12 miesięcy, jeśli wartość początkowa samochodu nie przekracza kwoty 15 000 zł,
- 60 miesięcy, jeśli wartość początkowa samochodu przekracza kwoty 15 000 zł.
Urszula Zielińska
Urszula Zielińska jest doradcą podatkowym. Ukończyła prawo na Uniwersytecie Szczecińskim. Doświadczenie zawodowe zdobywała od 2011 roku w polskiej kancelarii doradztwa podatkowego, w której zajmowała się zagadnieniami z zakresu bieżącego doradztwa podatkowego oraz postępowań podatkowych i sądowo-administracyjnych. Specjalizuje się w podatkach CIT i VAT oraz w podatku od nieruchomości. Doradzała firmom z branży nieruchomościowej, IT oraz licznym spółkom komunalnym i jednostkom samorządu terytorialnego. Reprezentowała klientów w toku postępowań podatkowych oraz postępowań przed sądami administracyjnymi i Naczelnym Sądem Administracyjnym.