Wyrok z dnia 8 grudnia, C-378/21, dotyczący możliwości odzyskania nadpłaconego podatku VAT przy sprzedaży konsumenckiej
- Wysłane przez Urszula Zielińska
- Kategorie VAT
- Data 8 grudzień 2022
W dniu dzisiejszym zapadł przed TSUE wyrok (wyrok z dnia 8 grudnia, C-378/21) dotyczący możliwości odzyskania nadpłaconego podatku VAT przy sprzedaży konsumenckiej. Wyrok zapadł na tle stanu faktycznego, w którym austriacka spółka GmbH prowadząca plac zabaw, której klientami są głównie konsumenci omyłkowo naliczała podatek VAT według zawyżonej stawki (20% zamiast 13%). Postępowanie przed TSUE dotyczyło dwóch kwestii: możliwości zwrotu nadpłaconego podatku VAT skalkulowanego w oparciu o zawyżoną stawkę, oraz tego, czy korekta dokumentów sprzedaży, utrudniona z uwagi na brak danych odbiorców, byłaby w tym przypadku warunkiem niezbędnym dla skorygowania rozliczeń z fiskusem i odzyskania podatku.
W efekcie przed TSUE postawiono następujące pytania:
- Czy wystawca faktury jest zobowiązany do zapłaty VAT na podstawie art. 203 dyrektywy VAT, jeżeli – w przypadku takim jak niniejszy – nie może wystąpić ryzyko uszczuplenia dochodów podatkowych, ponieważ odbiorcy usług są konsumentami końcowymi, którzy nie są uprawnieni do odliczenia podatku naliczonego?
- Jeżeli odpowiedź na pierwsze pytanie jest twierdząca, a tym samym wystawca faktury jest zobowiązany do zapłaty VAT na podstawie art. 203 dyrektywy VAT:
- a) Czy można nie dokonywać korekty faktur wobec świadczeniobiorców, jeżeli z jednej strony nie ma ryzyka uszczuplenia dochodów podatkowych, a z drugiej strony korekta faktur jest faktycznie niemożliwa?
- b) Czy okoliczność, że konsumenci końcowi zapłacili podatek w ramach opłaty faktury i że tym samym podatnik wzbogacił się dzięki korekcie VAT, stoi na przeszkodzie korekcie VAT?”.
Urszula Zielińska
Urszula Zielińska jest doradcą podatkowym. Ukończyła prawo na Uniwersytecie Szczecińskim. Doświadczenie zawodowe zdobywała od 2011 roku w polskiej kancelarii doradztwa podatkowego, w której zajmowała się zagadnieniami z zakresu bieżącego doradztwa podatkowego oraz postępowań podatkowych i sądowo-administracyjnych. Specjalizuje się w podatkach CIT i VAT oraz w podatku od nieruchomości. Doradzała firmom z branży nieruchomościowej, IT oraz licznym spółkom komunalnym i jednostkom samorządu terytorialnego. Reprezentowała klientów w toku postępowań podatkowych oraz postępowań przed sądami administracyjnymi i Naczelnym Sądem Administracyjnym.
Może Ci się spodobać
Wykup samochodu z leasingu z prawem do odliczenia VAT
31
styczeń
2022
VAT-owskie cuda
3
styczeń