Wydatki na zakup owoców i warzyw w firmie jako stanowiące koszt podatkowy
- Wysłane przez Aleksandra Grabarczyk
- Kategorie CIT
- Data 14 listopad 2023
W dniu 26 października 2023 roku Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej wydał interpretację indywidualną, sygn. 0114-KDIP2-2.4010.465.2023.1.KW, w której potwierdził, że wydatki na zakup owoców i warzyw mogą zostać zakwalifikowane do podatkowych kosztów uzyskania przychodów. Jaki był stan faktyczny sprawy i jego uzasadnienie? Zapraszamy do lektury artykułu.
Czego dotyczyła sprawa?
Sprawa dotyczyła spółki, która zatrudnia zarówno pracowników, jak i współpracowników zatrudnionych na podstawie umów cywilnoprawnych.
Spółka planuje zakupić od podmiotów zewnętrznych usługę w postaci dostawy owoców i warzyw, które to dostawy będą dokumentowane wystawianymi na Spółkę fakturami VAT.
Z założenia udostępnienie pracownikom warzyw i owoców ma na celu przyczynić się do zwiększenia ich wydajności i efektywności w pracy; zacieśnienia relacji panujących w zespole. W rezultacie, Spółka oczekuje uzyskania korzyści w postaci zwiększenia przychodów na skutek lepszej współpracy pomiędzy zatrudnionymi.
Ponadto, zdaniem Spółki, dostarczając pracownikom oraz współpracownikom świeże owoce i warzywa, dąży ona niejako do utrzymania rynkowych standardów oraz zwiększenia atrakcyjności względem potencjalnych nowych pracowników oraz współpracowników.
W związku z powyższym powstała wątpliwość, czy Spółka ma prawo do zaliczania do podatkowych kosztów uzyskania przychodów wydatków na zakup ww. żywności.
Stanowisko podatnika i DKIS
Zdaniem podatnika, co potwierdził także DKIS, Spółka ma prawo zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu w CIT wydatki na zakup owoców i warzyw.
Zdaniem podatnika, wydatek na zakup warzyw i owoców spełnia wszystkie przesłanki zakwalifikowania go jako kosztu podatkowego, tj. został on poniesiony przez podatnika; ma charakter rzeczywisty; pozostaje w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą; poniesiony został w celu uzyskania, zachowania lub zabezpieczenia przychodów lub może mieć wpływ na wielkość osiągniętych przychodów; został właściwie udokumentowany oraz nie znajduje się w katalogu z art. 16 ust. 1, zawierającego wyłączenia z kosztów podatkowych.
Ponadto, zapewnienie pracownikom oraz współpracownikom owoców i warzyw ma pośredni związek z powstaniem, zwiększeniem przychodu lub zachowaniem albo zabezpieczeniem źródła przychodu. Wynika to z faktu, iż wpływa to na podwyższenie morale zespołu; sprzyja integracji pracowników i współpracowników; zachęca do wykonywania pracy w biurze zamiast pracy zdalnej; zwiększenia efektywności pracowników i współpracowników oraz zmniejszenia absencji wywołanych chorobami. Jednocześnie, wszystkie te czynniki przyczyniają się pośrednio do zwiększenia przychodów Spółki.
Z powyższego wynika, że koszty związane z nieodpłatnym dostarczeniem / przekazaniem pracownikom i współpracownikom owoców i warzyw, spełniają definicję z art. 15 ust. 1 ustawy o CIT i nie znajdują się w katalogu negatywnym, zawierającym wyłączenia z kosztów podatkowych, tj. art. 16 ust. 1 ustawy o CIT.
Aleksandra Grabarczyk
Aleksandra jest absolwentką Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Łódzkiego, kierunku prawo oraz doradcą podatkowym. Dotychczasowe doświadczenie zawodowe zdobywała w kancelariach podatkowych i firmach doradztwa podatkowego, gdzie uczestniczyła w projektach z zakresu podatków dochodowych, przygotowując opinie podatkowe, wnioski o interpretacje, biorąc udział w przeglądach podatkowych oraz w pracach z zakresu raportowania MDR, a także projektach z zakresu VAT, przygotowując wnioski o wydanie interpretacji oraz WIS. W Kancelarii LTCA zajmuje się bieżącą obsługą prawno – podatkową przedsiębiorców.