Zbiorcze faktury korygujące
- Wysłane przez Urszula Gryń
- Kategorie VAT
- Data 21 maj
- Treść przepisów
Zgodnie z przepisami (art. 106j ust. 3 ustawy o VAT) w przypadku gdy podatnik udziela opustu lub obniżki ceny, może wystawić fakturę korygującą dotyczącą dostaw towarów lub świadczenia usług na rzecz jednego odbiorcy w danym okresie, która:
1) zawiera dodatkowo wskazanie okresu, do którego odnoszą się udzielany opust lub udzielana obniżka;
2) może nie zawierać nazwy (rodzaju) towaru lub usługi objętych korektą - w przypadku gdy korekta dotyczy wszystkich dostaw towarów i świadczonych usług.
Oznacza to, że podatnik może wystawić zbiorczą fakturę korygującą dokumentującą korektę ceny, jednakże dotyczy to wyłącznie przypadku, gdy cena ta ulegnie obniżce (tj. korekta in minus).
Faktura taka, na podstawie art. 106j ust. 3 pkt 1 ustawy o VAT winna zawierać dodatkowo wskazanie okresu, do którego odnosi się udzielany opust lub udzielana obniżka. Jednocześnie wskazać należy, że wystawiona zbiorcza faktura korygująca może nie zawierać nazwy towarów lub usług objętych korektą - w przypadku gdy korekta dotyczy wszystkich dostaw towarów i świadczonych usług.
- Praktyka
W ustawie o VAT brak jest przepisów odnoszących się do możliwości wystawienia zbiorczej faktury dokumentującej korekty zwiększającej (in plus) dotyczącej wielu dostaw/usług z danego okresu. Jednocześnie jednak, przepisy ustawy o VAT nie zakazują wystawienia tego typu faktury. W praktyce wystawianie tego rodzaju faktur jest powszechnie stosowane w praktyce. Możliwość taką potwierdzają również organy podatkowe w treści wydawanych interpretacji.
Przykładowo w interpretacji z 24 sierpnia 2022 r. (sygn. 0113-KDIPT1-2.4012.389.2022.2.JSZ) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej potwierdził możliwość wystawienia zbiorczej faktury korygującej z innego powodu niż opust lub obniżka ceny, pod warunkiem że faktura zawiera wszystkie dane wymagane dla faktur korygujących wskazane w art. 106j ust. 2 ustawy o VAT.
Urszula Gryń
Urszula Gryń jest doradcą podatkowym. Ukończyła prawo na Uniwersytecie Szczecińskim. Doświadczenie zawodowe zdobywała od 2011 roku w polskiej kancelarii doradztwa podatkowego, w której zajmowała się zagadnieniami z zakresu bieżącego doradztwa podatkowego oraz postępowań podatkowych i sądowo-administracyjnych. Specjalizuje się w podatkach CIT i VAT oraz w podatku od nieruchomości. Doradzała firmom z branży nieruchomościowej, IT oraz licznym spółkom komunalnym i jednostkom samorządu terytorialnego. Reprezentowała klientów w toku postępowań podatkowych oraz postępowań przed sądami administracyjnymi i Naczelnym Sądem Administracyjnym.