Herbata, krakersy i paluszki dla personelu są kosztem podatkowym
- Wysłane przez Mateusz Langer
- Kategorie Aktualności podatkowe
- Data 7 wrzesień 2023
Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdził, że wydatki ponoszone przez spółkę na zakup napojów i przekąsek dla personelu (pracowników i współpracowników) można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów.
W 2023 r. spółka zwróciła się do Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych. Spółka wskazała, że prowadzi działalność gospodarczą i jest zarejestrowana jako czynny podatnik VAT. Działalność spółki polega na tworzeniu różnego rodzaju programów komputerowych. W ramach prowadzonej działalności spółka zatrudnia personel. W skład personelu wchodzą pracownicy (osoby zatrudnione na podstawie umowy o pracę) oraz współpracownicy (osoby współpracujące na podstawie kontraktów B2B). Spółka w celu polepszenia jakości oraz warunków pracy swojego personelu regularnie nabywa różnego rodzaju napoje i przekąski. Wśród tych napojów i przekąsek dostarczanych na rzecz personelu znajdują się m.in. kawa, herbata, soki, słodkie napoje gazowane, orzeszki, krakersy, ciastka, czekoladki, herbatniki, paluszki, cukierki, owoce i warzywa. Należy podkreślić, że napoje i przekąski są produktami o niewielkiej jednostkowej wartości. Wskazane produkty są udostępnione personelowi w ogólnodostępnych miejscach w siedzibie spółki. Personel może swobodnie korzystać z wyłożonych napojów i przekąsek w dowolnym momencie w trakcie wykonywania zadań na rzecz spółki, jak również, w trakcie przerw od pracy. Udostępnienie napojów i przekąsek służy poprawie atmosfery w strukturach spółki. Podjęcie tego typu działań zacieśnia więzi pomiędzy spółką a personelem. Personel ma poczucie bycia dostrzeżonym i zadbanym. W efekcie dochodzi do zwiększenia tempa i jakości wykonywanych zadań, co przekłada się w późniejszym etapie na uzyskania korzyści ekonomicznych przez spółkę.
Spółka mając wątpliwości w zakresie możliwości zaliczenia ww. wydatków do kosztów podatkowych, zadała pytanie, czy ma prawo zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów wydatki na artykuły spożywcze wymienione we wskazanym stanie faktycznym, które następnie zostaną udostępnione w siedzibie spółki personelowi w trakcie wykonywania zadań służbowych.
Według stanowiska spółki ponoszone przez nią wydatki na zakup artykułów spożywczych, w skład których wchodzą napoje i przekąski, stanowią wydatek zaliczany do kosztów uzyskania przychodów. Należy podkreślić, że udostępnienie wspomnianych artykułów spożywczych jest coraz częściej spotykaną praktyką w branżach, które są wysoce konkurencyjne. Zatem zapewnienie przyjaznej i komfortowej atmosfery w trakcie wykonywania zadań w spółce jest kluczowe do utrzymania personelu, a także zapobiega jego odejściu do konkurencyjnych przedsiębiorstw. Swobodny dostęp do artykułów spożywczych oferowanych przez spółkę ma dodatkowo na celu zachęcić personel do wspólnej integracji, wymiany wiedzy oraz zacieśnienia współpracy. Spółka stoi na stanowisku, że poprawa relacji między personelem przełoży się na zwiększenie efektywności jego pracy. Należy dodać, że w ocenie spółki wskazane stanowisko znajduje również zastosowanie w przypadku osób, wchodzących w skład personelu, które wykonują zadania w oparciu o kontrakt B2B.
Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w wydanej interpretacji indywidualnej uznał stanowisko spółki za prawidłowe. Organ interpretacyjny podkreślił, że wydatki poniesione na zakup napojów i przekąsek dla personelu stanowią koszty podatkowe związane z prowadzoną działalnością gospodarczą. Podążając za utrwaloną linią interpretacyjną należy dojść do wniosku, że wskazane wydatki mieszczą się w dyspozycji art. 15 ust. 1 ustawy o CIT, tj. mogą zostać zakwalifikowane jako koszty uzyskania przychodów.
Znak pisma: 0111-KDIB2-1.4010.329.2023.1.AJ
Mateusz Langer
Mateusz jest radcą prawnym i certyfikowanym księgowym. Jest absolwentem studiów prawniczych na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, na którym doktoryzował się z zakresu prawa finansowego. Posiada doświadczenie w zakresie świadczenia czynności doradztwa podatkowego na rzecz przedsiębiorców zdobyte w kancelariach prawnych oraz organach administracji publicznej. Mateusz pracował jako ekspert do spraw legislacji oraz ekspert w zakresie prawa podatkowego i finansów publicznych, uczestnicząc w posiedzeniach Komisji Ustawodawczej Sejmu oraz w specjalistycznych panelach tematycznych poświęconych węzłowym problemom prawa podatkowego. Jest autorem licznych publikacji zamieszczonych w wykazie czasopism naukowych i recenzowanych materiałów z konferencji międzynarodowych. Prowadzi szkolenia branżowe oraz zajęcia dydaktyczne z zakresu prawa finansowego. Mateusz jest laureatem ogólnopolskich konkursów naukowych poświęconych współczesnym problemom orzecznictwa sądowego w sprawach podatkowych oraz problematyce samorządu terytorialnego. Należy do Poznańskiego Towarzystwa Przyjaciół Nauk, skupiającego uczonych z całej Polski, oraz do Stowarzyszenia Naukowego Prawa Podatkowego. Włada biegle językiem angielskim.