Kiedy przychody pracownika nie generują składek ZUS?
- Wysłane przez Maria Krzywińska
- Kategorie Pozostałe
- Data 9 sierpień 2024
Ostatnio na naszym blogu poruszaliśmy temat powstania przychodów po stronie pracownika. Warto w tym kontekście również przyjrzeć się, jak przychody ze stosunku pracy oraz umów cywilnoprawnych, wpływają na składki ZUS. W niektórych przypadkach, mamy możliwość skorzystać z przewidzianych przez ustawodawcę zwolnień, co umożliwia obniżenie podstawy wymiaru składek.
Spis treści:
Zastosowanie zwolnienia w umowach cywilnoprawnych
Warunki skorzystania ze zwolnienia
Praktyczne zastosowanie zwolnienia- Interpretacje Indywidualne
Przychody a składki ZUS
Powstanie przychodu ze stosunku pracy powoduje zasadniczo konieczność pobrania również składek ZUS. Niemniej jednak, warto zwrócić uwagę na § 2 ust. 1 pkt 26 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 18 grudnia 1998 r. w sprawie szczegółowych zasad ustalania podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe, w świetle którego podstawy wymiaru składek nie stanowią korzyści materialne wynikające z układów zbiorowych pracy, regulaminów wynagradzania lub przepisów o wynagradzaniu, a polegające na uprawnieniu do zakupu po cenach niższych niż detaliczne niektórych artykułów, przedmiotów lub usług oraz korzystaniu z bezpłatnych lub częściowo odpłatnych przejazdów środkami lokomocji.
Jak wynika z powyższego, zwolnienie to dotyczy braku obowiązku odprowadzenia składek ZUS w przypadku korzyści materialnych, powstałych przy możliwości zakupu artykułów, przedmiotów lub usług po cenach niższych niż detaliczne przez pracowników.
Zastosowanie Zwolnienia w Umowach Cywilnoprawnych
Co ciekawe, to zwolnienie może być również zastosowane do osób wykonujących pracę na podstawie umowy zlecenia.
Ustawodawca postanowił w § 5 ust. 2 pkt 2 r.s.z.u.s., że powyższe zwolnienie stosuje się odpowiednio przy ustalaniu podstawy wymiaru składek osób wykonujących pracę na podstawie umowy agencyjnej lub umowy zlecenia albo innej umowy o świadczenie usług, do której zgodnie z Kodeksem cywilnym stosuje się przepisy dotyczące zlecenia.
Warunki Skorzystania ze zwolnienia
Aby skorzystać z omawianego zwolnienia, muszą być spełnione dwa podstawowe warunki:
- Częściowa Odpłatność: Pracownik lub zleceniobiorca musi ponosić częściową odpłatność za uzyskane świadczenia.
- Wewnętrzna Podstawa Prawna: Świadczenie musi wynikać z wewnętrznych regulacji, takich jak np. układy zbiorowe pracy, regulaminy wynagradzania lub przepisy o wynagradzaniu.
W przypadku zleceniobiorców, zamiast regulaminu wynagradzania stosowanego dla pracowników, należy opracować dokument spełniający tę samą funkcję, np. "Regulamin przyznawania i wypłacania świadczeń pozapłacowych dla osób zatrudnionych na podstawie umów zlecenia".
Praktyczne zastosowanie zwolnienia- Interpretacje Indywidualne
Warto zwrócić uwagę na interpretacje indywidualne, które potwierdzają możliwość zastosowania zwolnienia w konkretnych przypadkach, po spełnieniu powyższych warunków, częściowo sfinansowanych przez pracodawcę świadczeń takich jak:
-Zakup pakietów sportowych
Przykładem jest interpretacja z dnia 2 stycznia 2024 r. sygn. DI/200000/43/1215/2023, która potwierdza, że świadczenia wynikające z wewnętrznych przepisów o wynagradzaniu, takie jak karty MultiSport oferowane po niższych cenach, mogą być wyłączone z podstawy wymiaru składek ZUS.
W konsekwencji, jeżeli świadczenie uzyskiwane przez pracownika w ramach stosunku pracy stanowi przychód w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych, a pracownicy ponoszą częściową odpłatność i stosowny zapis o takim uprawnieniu znajdzie się w przepisach regulaminu wynagradzania, wówczas wyłączeniu podlegać będzie wartość różnicy pomiędzy ceną nabycia świadczenia, a ponoszoną przez pracownika odpłatnością. Powyższe oznacza, że świadczenie w postaci Karty MultiSport nie będzie stanowić podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe pracowników na podstawie § 2 ust. 1 pkt 26 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 18 grudnia 1998 r. Zatem, również obowiązek opłacania składek na ww. ubezpieczenia za pracowników - po stronie Przedsiębiorcy nie powstanie.
- Zakup ubezpieczenie na życie i zdrowie
Przykładowo interpretacja z dnia 8.04.2024 r., sygn. DI/200000/43/340/2024
Uwzględniając opis przedstawionego zdarzenia przyszłego oraz obowiązujące przepisy prawa, należy stwierdzić, że wartość świadczenia w postaci częściowego finansowania przez Pracodawcę grupowego ubezpieczenia na życie i zdrowie, na mocy wskazanego powyżej § 2 ust. 1 pkt 26 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z 18 grudnia 1998 r. w sprawie szczegółowych zasad ustalania podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe, będzie podlegać wyłączeniu z podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne z tytułu stosunku pracy, bowiem zostały spełnione przewidziane dla tego wyłączenia przesłanki.
- czy nawet usługi najmu samochodu wraz z kierowcą w dniu ślubu pracownika
Interpretacja z dnia 11.06.2024 r., sygn. DI/200000/43/381/2024.
Mając na uwadze przedstawiony we wniosku złożonym 11 kwietnia 2024 r., uzupełnionym pismem z dnia 13 maja 2024 r. przez Przedsiębiorcę opisu zdarzenia przyszłego oraz obowiązujące przepisy Zakład uznaje za prawidłowe stanowisko w przedmiocie nieuwzględnienia w podstawie wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne, ubezpieczenie zdrowotne, Fundusz Pracy i Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych z tytułu stosunku pracy, wartości korzyści materialnej w postaci usługi najmu samochodu wraz z kierowcą w dniu ślubu pracownika, w części finansowanej przez pracodawcę.
Podsumowanie
Podstawą do korzystania z zwolnień składkowych, jest spełnienie odpowiednich warunków prawnych oraz przygotowanie właściwej dokumentacji wewnętrznej. Dzięki temu, możliwe jest nie tylko zmniejszenie kosztów związanych z oskładkowaniem, ale także zwiększenie atrakcyjności oferty pracodawcy dla pracowników i współpracowników. Prawidłowe stosowanie tych przepisów, może przynieść korzyści zarówno dla pracodawców, jak i pracowników.
Maria Krzywińska
Absolwentka Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Ukończyła studia magisterskie na kierunku doradztwo podatkowe. W ramach Kancelarii LTCA uczestniczy w projektach dotyczących głównie podatków dochodowych, obejmujących bieżące doradztwo podatkowe.