Odsetki od umowy pożyczki zawartej przed przejściem na estoński CIT a ukryte zyski
- Wysłane przez Aleksandra Grabarczyk
- Kategorie CIT
- Data 11 wrzesień
Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji indywidualnej z dnia 6 września 2023 roku, sygn. 0111-KDIB2-1.4010.298.2023.1.AS potwierdził, że odsetki od umów pożyczki, która została zawarta przed zmianą formy opodatkowania na ryczałt od dochodów spółek, tzw. estoński CIT, będą dla podatnika ukrytym zyskiem, co oznacza, że będą podlegały opodatkowaniu.
Czego dotyczyła sprawa?
Sprawa dotyczyła spółki posiadającej w Polsce nieograniczony obowiązek podatkowy, której przedmiotem działalności gospodarczej jest kupno i sprzedaż nieruchomości oraz zarządzanie i wynajem nieruchomości własnych lub wydzierżawionych. Spółka korzysta z formy opodatkowania, jaką jest estoński CIT.
Przed przejściem na estoński CIT, Spółka zawarła umowę pożyczki z podmiotami powiązanymi, tj. z obecnym wspólnikiem oraz Prezesem Zarządu Spółki oraz ze spółką komandytową, w której obecny wspólnik i Prezes Zarządu Spółki jest Prezesem Zarządu.
Pożyczka ma charakter jednorazowy i została ona udzielona na cele inwestycyjne Spółki. Określona w umowie wysokość odsetek została ustalona na zasadach rynkowych, tj. takich, jakie ustaliłyby pomiędzy sobą podmioty niepowiązane. W sytuacji nieotrzymania przedmiotowej pożyczki od podmiotów powiązanych, Spółka byłaby zmuszona do pozyskania finansowania z innych źródeł. W chwili udzielenia pożyczki, ww. wspólnik nie był jeszcze udziałowcem Spółki.
W związku z powyższym, Spółka powzięła wątpliwość, czy wypłata odsetek zapłaconych w trakcie obowiązywania estońskiego CIT, z tytułu umowy pożyczki zawartej przed przejściem na ryczałt od dochodów spółek, będzie stanowiła dla Spółki ukryty zysk i tym samym będzie podlegała opodatkowaniu estońskim CIT.
Co powiedział Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej?
DKIS wskazał, że opodatkowaniu w reżimie estońskiego CIT podlega nie tylko wypracowany przez spółkę zysk netto oraz dywidendy, ale również dochód odpowiadający wysokości ukrytych zysków.
Z kolei przez ukryte zyski należy rozumieć świadczenia pieniężne, odpłatne, nieodpłatne lub częściowo odpłatne, wykonane w związku z prawem do udziału w zysku, inne niż podzielony zysk, których beneficjentem, bezpośrednio lub pośrednio, jest udziałowiec, akcjonariusz albo wspólnik lub podmiot powiązany bezpośrednio lub pośrednio z podatnikiem lub z tym udziałowcem, akcjonariuszem albo wspólnikiem, w szczególności: kwotę pożyczki (kredytu) udzielonej przez podatnika udziałowcowi, akcjonariuszowi albo wspólnikowi, w tym za pośrednictwem tworzonych z zysku funduszy, lub podmiotowi powiązanemu z udziałowcem, akcjonariuszem lub wspólnikiem oraz odsetki, prowizje, wynagrodzenia i opłaty od pożyczki (kredytu) udzielonej przez te podmioty podatnikowi.
Jednym z wyjątków jest kwota pożyczki zwróconej przez podatnika udziałowcowi / akcjonariuszowi / wspólnikowi / podmiotowi powiązanemu, z wyłączeniem odsetek, prowizji, wynagrodzeń oraz opłat.
Powyższe oznacza, iż powyższym wyłączeniem nie zostały objęte m.in. odsetki.
Co więcej, zgodnie z przepisami ustawy o CIT, podatnik jest zobowiązany do zapłaty ryczałtu od dochodu z tytułu ukrytych zysków do 20. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym dokonano wypłaty wydatku / wykonania świadczenia.
Odnosząc powyższe do przedstawionego stanu faktycznego należy stwierdzić, że dochód z tytułu ukrytych zysków co do zasady powstaje w momencie efektywnej dystrybucji zysku. W analizowanym stanie faktycznym nie ma w związku z tym znaczenia, w którym momencie została udzielona pożyczka na rzecz Spółki podlegającej opodatkowaniu estońskim CIT, tj. czy pożyczka została udzielona przed przejściem na ryczałt od dochodów spółek czy po przejściu na estoński CIT.
Oznacza to, iż odsetki od umów pożyczki, która została zawarta przed zmianą formy opodatkowania na ryczałt od dochodów spółek, będą dla podatnika ukrytym zyskiem, co oznacza, że będą podlegały opodatkowaniu według stawki 10% (mały podatnik) lub według stawki 20% dla pozostałych podatników.
Aleksandra Grabarczyk
Aleksandra jest absolwentką Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Łódzkiego, kierunku prawo oraz doradcą podatkowym. Dotychczasowe doświadczenie zawodowe zdobywała w kancelariach podatkowych i firmach doradztwa podatkowego, gdzie uczestniczyła w projektach z zakresu podatków dochodowych, przygotowując opinie podatkowe, wnioski o interpretacje, biorąc udział w przeglądach podatkowych oraz w pracach z zakresu raportowania MDR, a także projektach z zakresu VAT, przygotowując wnioski o wydanie interpretacji oraz WIS. W Kancelarii LTCA zajmuje się bieżącą obsługą prawno – podatkową przedsiębiorców.