Dwie ANALOGICZNE sprawy, dwa wnioski o interpretację i dwa RÓŻNE rozstrzygnięcia wydane przez ten sam organ – Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej
- Wysłane przez Marcin Zarzycki
- Kategorie Aktualności prawne
- Data 22 maj
Dwie ANALOGICZNE sprawy, dwa wnioski o interpretację i dwa RÓŻNE rozstrzygnięcia wydane przez ten sam organ – Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej
Niemożliwe? A jednak…
👉 14 czerwca 2022 r. Dyrektor KIS wydał przełomową interpretację, wskazującą na możliwość stosowania tzw. koncepcji look-through approach w przypadku wypłaty dywidend.
W skrócie chodzi o możliwość stosowania zwolnienia z podatku u źródła od dywidend, gdzie rzeczywistym odbiorcą należności (tzw. beneficial owner) jest podmiot inny niż udziałowiec, czyli np. spółka babka, a nie spółka matka.
👉 Był to naprawdę przełom i sam bardzo chwaliłem Dyrektora KIS za takie racjonalne podejście. Z resztą zostało ono również potwierdzone w wyroku NSA z dnia 31 stycznia 2023 r, (sygn. akt I FSK 1588/20)!
I tak się akurat złożyło, że mamy Klienta (a nawet kilku) w bardzo podobnej sytuacji, więc wystąpiliśmy z wnioskami o interpretacje, opisując analogiczny stan faktyczny (beneficial owner jest z tego samego kraju co odbiorca dywidendy).
😲 Jakie było nasze zdziwienie, gdy dostaliśmy interpretacje negatywne…
Ale najlepsze jeszcze przed nami - uzasadnienie tych interpretacji – poczytajcie sami:
„Fakt, że organ upoważniony wydawał odmienne interpretacje na podstawie podobnych czy analogicznie sformułowanych wniosków jest niewątpliwie niepożądany z punktu widzenia zasady zaufania do organów, o której mowa w art. 121 § 1 Ordynacji podatkowej. Niemniej jednak, trudno wymagać, aby tutejszy organ, stosując przepisy Ordynacji podatkowej, powielał błędne stanowisko, tym bardziej, gdy uznał okoliczność istnienia przeszkód dla wydania tożsamej interpretacji na podstawie złożonego przez Wnioskodawcę wniosku. Odmienne zatem rozstrzygnięcia, dokonane nawet w analogicznych zagadnieniach, nie mogą stanowić podstawy do żądania analogicznego rozstrzygnięcia sprawy Wnioskodawcy, jeśli stoi temu na przeszkodzie treść przepisów prawa.”
🐄 Jak widać, Dyrektor KIS wziął sobie do serca przysłowie, że tylko krowa zdania nie zmienia i postanowił swoje - korzystne dla podatników – stanowisko zmienić…
Oczywiście interpretacji z 14 czerwca 2022 r. nie znajdziemy już na oficjalnym portalu „eureka”, nie ma też informacji, że została ona uchylona…
🕵 I tutaj pojawia się kilka istotnych pytań do KIS:
Dlaczego podejście w zakresie look through approach uległo zmianie na niekorzyść podatników i wbrew wyrokowi NSA?
Jak ma się (w państwie prawa), wydawanie sprzecznych interpretacji w analogicznych stanach faktycznych do zasady zaufania do organów podatkowych?
Jeżeli interpretacja z 14 czerwca 2022 r. została wydana w wyniku błędu, to czy ktoś poniósł z tego tytułu jakiekolwiek konsekwencje?
I najważniejsze – kto i ile na tym „błędzie” zarobił, bo chyba możemy założyć, że ktoś skorzystał z ochrony wynikającej z owej "błędnej" interpretacji?
Pozdrawiam serdecznie!
#interpretacja #KIS #absurd #NSA #podatekuzrodla #WHT
Marcin Zarzycki
Marcin jest adwokatem i doradcą podatkowym oraz Partnerem Zarządzającym w Kancelarii LTCA. Ukończył prawo na Uniwersytecie Marii Curie Skłodowskiej w Lublinie oraz aplikację adwokacką przy Okręgowej Radzie Adwokackiej w Warszawie. Wieloletni praktyk i ekspert z zakresu prawa gospodarczego, podatkowego i zarządzania ryzykiem prawnym i podatkowym. Doświadczenie zawodowe zdobywał w krajowych i międzynarodowych firmach doradczych, jako specjalista z zakresu podatków dochodowych oraz wdrażania tax compliance. Marcin reprezentował klientów w ponad 100 postępowaniach podatkowych, sądowo – administracyjnych i karnoskarbowych. Wspólnie z zespołem LTCA jest laureatem prestiżowych rankingów Rzeczypospolitej i Dziennika Gazeta Prawna. Doświadczony wykładowca, prelegent na studiach podyplomowych oraz na ponad 900 szkoleniach m.in. z zakresu podatków dochodowych, podatku VAT, procedury podatkowej, cen transferowych, podatku u źródła, fuzji i przejęć oraz compliance. Autor wielu specjalistycznych publikacji prawnych i podatkowych. Włada biegle językiem angielskim.