Odkrywaj KSeF razem z LTCA. cz. XXV "OBOWIĄZEK UJĘCIA NUMERU E-FAKTURY W TYTULE PRZELEWU"
- Wysłane przez Tomasz Kraśniewski
- Kategorie KSEF
- Data 14 listopad
OBOWIĄZEK UJĘCIA NUMERU E-FAKTURY W TYTULE PRZELEWU
Na wstępie warto przypomnieć, że zgodnie z obowiązującymi przepisami, gdy wartość transakcji przekracza kwotę 15.000 tys. zł, taka płatność musi zostać zrealizowana z wykorzystaniem rachunku płatniczego.
🔹Obowiązkowy KSeF wprowadza zmiany w zakresie danych koniecznych do uwzględnienia w tytułach przelewów na rachunki bankowe lub SKOK.
🔹Zmiana sposobu dokonywania płatności za pośrednictwem rachunku bankowego/SKOK będzie dotyczyła przedsiębiorców (czynnych podatnikami VAT) w relacjach B2B / B2G.
🔹Już teraz wiemy, że generowane przez takich podatników przelewy będą musiały obejmować numer identyfikacyjny e-faktury, która jest opłacana.
🔹Od 1 lipca 2024 r. obowiązek ten obejmie tylko przelewy dotyczące obowiązkowego mechanizmu płatności. Przypomnijmy, że mechanizm podzielonej płatności (MPP), polega na tym, że płatność za towar lub usługę, zrealizowana przez nabywcę specjalnym przelewem – tak zwanym komunikatem przelewu, nie trafia w całości na rachunek odbiorcy, ale zostaje rozdzielona na kwotę netto i podatek VAT. Kwota netto trafia na rachunek sprzedawcy, a kwota podatku VAT - na jego rachunek VAT.
🔹Chwilę później tj. 1 stycznia 2025 r., każda e-faktura płacona przelewem będzie musiała w tytule przelewu uwzględniać numer indentyfikacyjny KSeF.
🔹Warto wskazać, że jeśli nie ma e-faktury i płatności dokonujemy np. na podstawie pro-formy – regulacje te nie znajdą zastosowania. Dotyczy to również potrąceń czy płatności gotówkowych.
💡 Końcowo należy zaznaczyć, że obowiązek jest, ale w dalszym ciągu nie przewidziano wprost sankcji za niepodanie numeru faktury w KSeF.
🔎Co ciekawe będzie utrzymana możliwość przelewów zbiorczych, ale o tym w kolejnym wpisie.
Chcesz wiedzieć więcej? Poznaj nasz pakiet KSEF EKSPERT: https://lnkd.in/draskEcX
Już w czwartek odbędzie się pełne, zaktualizowane szkolenie pt.: KSeF od podstaw – https://lnkd.in/dHKBWfKq
Tomasz Kraśniewski
Tomasz jest konsultantem podatkowym. Ukończył prawo na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim w Olsztynie. W ramach Kancelarii LTCA zajmuje się wsparciem doradców podatkowych w codziennych obowiązkach, m.in.: przeprowadza liczne research’e podatkowe, sporządza wnioski o wydanie interpretacji, przygotowuje komentarze i opinie podatkowe. Ponadto jest autorem wielu artykułów zamieszczonych na blogu Akademii LTCA.