Przyczepa kempingowa informatyka może być kosztem i może podlegać jednorazowej amortyzacji.
- Wysłane przez Łukasz Krasowski
- Kategorie Aktualności podatkowe
- Data 18 luty
Zgodnie z art. 22 ust. 1 ustawy o PIT, kosztami uzyskania przychodów są wydatki poniesione w celu osiągnięcia przychodów, lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23 ww. ustawy. Aby wydatek mógł być uznany za koszt uzyskania przychodów, musi spełniać łącznie następujące warunki:
- Został poniesiony przez podatnika, tj. musi być pokryty z zasobów majątkowych podatnika. Wydatki poniesione przez osoby trzecie na działalność podatnika nie mogą być uznane za koszty uzyskania przychodów.
- Jest definitywny (rzeczywisty), tj. wartość poniesionego wydatku nie została podatnikowi w jakikolwiek sposób zwrócona.
- Pozostaje w związku z prowadzoną przez podatnika działalnością gospodarczą.
- Poniesiony został w celu uzyskania, zachowania lub zabezpieczenia przychodów, lub może mieć wpływ na wielkość osiągniętych przychodów.
- Został właściwie udokumentowany.
- Nie znajduje się w katalogu wydatków, które zgodnie z art. 23 ust. 1 ustawy PIT nie są uznawane za koszty uzyskania przychodów.
Na podstawie interpretacji indywidualnej Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 16 października 2024 r. (nr 0115-KDIT3.4011.643.2024.2.MJ), wydatek na przyczepę kempingową pełniącą funkcje biura może zostać uznany za koszt uzyskania przychodów, jeśli potrzeba jej posiadania jest uzasadniona racjonalnymi argumentami. W omawianym przypadku podatnik świadczący usługi IT uzasadniał konieczność posiadania mobilnego biura tym, że w swoim mieszkaniu nie zawsze miał warunki sprzyjające skupieniu na pracy, co w jego branży jest kluczowe. Praca analityka biznesowo-systemowego w dużym stopniu opiera się na zdolnościach intelektualnych oraz kreatywnych procesach myślowych, które wymagają odpowiednich warunków do efektywnego ich wykonywania.
Dodatkowo, w interpretacji indywidualnej z dnia 11 lutego 2025 r. (nr 0114-KDIP3-2.4011.956.2024.5.MT), Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej potwierdził, że mali podatnicy, lub ci, którzy dopiero rozpoczęli działalność gospodarczą, na podstawie art. 22k ust. 7 ustawy o PIT, mogą dokonywać jednorazowych odpisów amortyzacyjnych od wartości początkowej środków trwałych zaliczonych do grup 3-8 Klasyfikacji, z wyłączeniem samochodów osobowych (ale do których można zaliczyć np. przyczepę kempingową). Odpisy te mogą być dokonane w roku podatkowym, w którym środki te zostały wprowadzone do ewidencji, do wysokości nieprzekraczającej równowartości 50 000 euro. W tym przypadku podatnik, również w branży IT, będzie miał możliwość skorzystania z jednorazowego odpisu amortyzacyjnego przyczepu kempingowej używanej jako mobilne biuro w ramach pomocy "de minimis" do 50 tys. Euro.
Łukasz Krasowski
Łukasz jest radcą prawnym i doradcą podatkowym. Ukończył aplikację radcowską przy Okręgowej Izbie Radców Prawnych w Rzeszowie oraz studia podyplomowe z doradztwa podatkowego na Wydziale Prawa Uniwersytetu w Białymstoku. Z prawem podatkowym związany od 2018 roku i w tym czasie pracował dla największej kancelarii prawno-podatkowej w województwie Podkarpackim. Jego doświadczenie obejmuje m.in.: bieżące doradztwo podatkowe, reprezentowanie klientów w toku postępowań podatkowych oraz postępowań przed sądami administracyjnymi i Naczelnym Sądem Administracyjnym, w szczególności w zakresie podatku VAT, przygotowywanie dokumentacji cen transferowych, tworzenie wewnętrznych procedur i strategii podatkowych (w tym z zakresu cen transferowych, należytej staranności w VAT, podatku u źródła), prowadzenie audytów podatkowych w zakresie obowiązków dokumentacyjnych cen transferowych oraz należytej staranności w VAT, prowadzeniu szkoleń podatkowych i webinarów. W LTCA uczestniczy w projektach obejmujących bieżące doradztwo podatkowe