Czesne dziecka menadżera rodzi koszty uzyskania przychodów
- Wysłane przez Mateusz Langer
- Kategorie Aktualności prawne
- Data 18 maj
Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdził, że ponoszone przez spółkę opłaty za czesne dziecka menadżera do czasu ukończenia przez nie szkoły podstawowej mogą stanowić dla spółki koszty uzyskania przychodów w rozumieniu art. 15 ust. 1 ustawy o CIT.
W 2023 r. spółka zwróciła się do Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych. Spółka wskazała, że podstawowym zakresem jej działalności jest produkcja wysokiej jakości urządzeń automatyki przemysłowej, w szczególności przetworników i mierników analogowych. Od pewnego czasu spółka jest aktywna na rynkach zagranicznych, w tym zwłaszcza w regionie geograficznym bliskiego wschodu. Ze względu na specyfikę tego regionu geograficznego spółka zatrudniła wysokiej klasy lokalnego menadżera na podstawie kontraktu menadżerskiego. Zatrudniony menadżer zajmuje się promocją i sprzedażą produktów na rynku bliskowschodnim, czyli dalszą ekspansją spółki na tym kierunku.
W celu zachęcenia menadżera do podjęcia i kontynuowania współpracy ze spółką, oprócz zwykłego wynagrodzenia, spółka zobowiązała się do pokrycia kosztów kształcenia dziecka menadżera do czasu ukończenia przez nie szkoły podstawowej w formie zwrotu poniesionych z tego tytułu wydatków. Spółka w uzasadnieniu wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej podkreśliła, że świadczenia pozapłacowe, takie jak, np. opłacanie kosztów edukacji dziecka, jest rynkowym standardem w firmach prowadzących międzynarodową działalność. Należy bowiem zauważyć, że oferta pracy obejmująca dodatkowe świadczenia pozapłacowe nie tylko zwiększa atrakcyjność zatrudnienia wysokiej klasy specjalistów, ale także minimalizuje ryzyko ich odejścia do innego pracodawcy. W sytuacji gdyby spółka nie zapewniła dodatkowego pozapłacowego świadczenia, menadżer mógłby wybrać ofertę pracy innej konkurencyjnej firmy, która gwarantuje tego rodzaju świadczenia. Poniesienie wydatku, będącego przedmiotem ww. świadczenia zostanie udokumentowane w postaci potwierdzenia zapłaty czesnego wystawionego przez szkołę do której uczęszcza dziecko menadżera. Z wystawionego potwierdzenia wynikać będzie za kogo zostało uiszczone czesne, za jaki okres (rok szkolny) i w jakiej wysokości.
Spółka mając wątpliwości w zakresie możliwości zaliczenia wydatków na finansowanie nauki dziecka menadżera do kosztów uzyskania przychodów, zadała pytanie, czy ww. wydatki ponoszone przez spółkę będą stanowiły dla niej koszty uzyskania przychodów w rozumieniu art. 15 ust. 1 ustawy o CIT.
Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w wydanej interpretacji indywidualnej przychylił się do stanowiska zajętego przez spółkę. Organ interpretacyjny uznał, że koszty ponoszone przez spółkę w związku z edukacją dziecka menadżera (który pozostaje osobą o kluczowym wpływie na działalność biznesową spółki), są w racjonalnym związku z profilem działalności gospodarczej spółki i zarazem osiąganymi przez nią przychodami. Toteż ponoszone przez spółkę wydatki z ww. tytułu mogą stanowić dla niej koszty uzyskania przychodów w rozumieniu art. 15 ust. 1 ustawy o CIT.
Znak pisma: 0114-KDIP2-2.4010.35.2023.2.PK
Mateusz Langer
Mateusz jest radcą prawnym i certyfikowanym księgowym. Jest absolwentem studiów prawniczych na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, na którym doktoryzował się z zakresu prawa finansowego. Posiada doświadczenie w zakresie świadczenia czynności doradztwa podatkowego na rzecz przedsiębiorców zdobyte w kancelariach prawnych oraz organach administracji publicznej. Mateusz pracował jako ekspert do spraw legislacji oraz ekspert w zakresie prawa podatkowego i finansów publicznych, uczestnicząc w posiedzeniach Komisji Ustawodawczej Sejmu oraz w specjalistycznych panelach tematycznych poświęconych węzłowym problemom prawa podatkowego. Jest autorem licznych publikacji zamieszczonych w wykazie czasopism naukowych i recenzowanych materiałów z konferencji międzynarodowych. Prowadzi szkolenia branżowe oraz zajęcia dydaktyczne z zakresu prawa finansowego. Mateusz jest laureatem ogólnopolskich konkursów naukowych poświęconych współczesnym problemom orzecznictwa sądowego w sprawach podatkowych oraz problematyce samorządu terytorialnego. Należy do Poznańskiego Towarzystwa Przyjaciół Nauk, skupiającego uczonych z całej Polski, oraz do Stowarzyszenia Naukowego Prawa Podatkowego. Włada biegle językiem angielskim.