Faktura do paragon bez NIP
- Wysłane przez Patrycja Orzoł – Wrońska
- Kategorie PIT
- Data 14 listopad
Najnowszy wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Białymstoku z dnia 11 października 2023 r., sygn. akt. I SA/Bk 264/23, jasno wskazał iż podatnik nie ma prawa wystawić faktury zawierającej dane klienta do paragonu niezawierającego NIP.
Spółka we wniosku o interpretacje wskazała, że niekiedy klient po skończonej poradzie nie zgłasza chęci otrzymania faktury VAT. Wtedy dostaje zwykły paragon bez NIP. Czasem klient wraca do spółki z prośbą o wystawienie faktury VAT.
WSA wskazał iż na przedsiębiorcy spoczywa obowiązek dochowania należytej staranności, a w przypadku jej niedochowania, to na nim spoczywają jego negatywne konsekwencje. Od przedsiębiorcy należy więc oczekiwać, że jeśli dokonuje w tym charakterze zakupu, to w trosce o własne interesy, poinformuje o tym sprzedawcę.
Więc jeżeli podatnik chce otrzymać fakturę, to będzie mógł ją dostać, lecz przy zachowaniu odpowiednich warunków i konsekwencji - jeśli dokonuje zakupu jako podatnik, a nie konsument, to powinien o tym fakcie poinformować sprzedawcę w momencie dokonania zakupu.
Jeśli nabywca nie udzieli sprzedawcy takiej informacji, a zakup wiązał się z jego działalnością gospodarczą - zostanie uznany za konsumenta i otrzyma paragon z kasy fiskalnej.
Obowiązujące przepisy nie dopuszczają sytuacji, w której towar lub usługa nabyte na potrzeby osobiste lub prywatne mogłyby z czasem przekształcić się w zakupy służące działalności gospodarczej.
Patrycja Orzoł – Wrońska
Patrycja jest radcą prawnym. Ukończyła prawo oraz studia podyplomowe Rachunkowość i Doradztwo Podatkowe na Uniwersytecie Szczecińskim oraz aplikacje radcowską przy Okręgowej Izbie Radców Prawych w Szczecinie. Doświadczenie w podatkach zdobywała między innymi prowadząc biuro rachunkowe oraz pracując w kancelariach prawnych. W ramach Kancelarii LTCA zajmuje się wsparciem doradców podatkowych m.in. w zakresie podatku VAT.