Odliczenie wydatków na klimatyzację w ramach ulgi termomodernizacyjnej – c.d. (objaśnienia podatkowe)
- Wysłane przez Adam Giedrojć
- Kategorie PIT
- Data 30 czerwiec 2023
Minister Finansów w dniu 30 marca 2023 r. wydał objaśnienia podatkowe dot. formy wsparcia przedsięwzięcia termomodernizacyjnego w podatku dochodowym od osób fizycznych nr DD3.8203.1.2021.
Minister odniósł się m.in. do poruszonego przeze mnie w ostatnim czasie odliczenia wydatków na zakup i montaż klimatyzatora z funkcją grzania (https://akademialtca.pl/2023/03/odliczenie-wydatkow-na-klimatyzacje-w-ramach-ulgi-termomodernizacyjnej-teoretycznie-dkis-zezwala-ale-czy-na-pewno/).
MF stwierdził, że „Warto zaznaczyć, że wydatki na zakup i montaż klimatyzatora z funkcją grzania nie uprawniają podatnika do skorzystania z ulgi termomodernizacyjnej.”.
W mojej ocenie objaśnienia nie rozwiewają dotychczasowych wątpliwości.
Bowiem w dotychczas wydawanych interpretacjach dotyczących odliczenia wydatków na zakup i montaż klimatyzacji w ramach ulgi termomodernizacyjnej istniało rozgraniczenie pomiędzy:
- · klimatyzacją z funkcją grzania lub klimatyzacją o działaniu podobnym do pompy ciepła a
- · klimatyzacją z wbudowaną pompą ciepła.
Jedynie w przypadku klimatyzacji z wbudowaną pompą ciepła (lub jeśli wnioskodawca wskazał, że to po prostu pompa ciepła – nieraz odpowiadając w ten sposób pod presją na żądanie organu w sprawie uzupełnienia stanu faktycznego) Dyrektor KIS wskazywał, że przysługuje odliczenie w ramach ulgi termomodernizacyjnej. Natomiast niewystarczające zdaniem organu jest samo posiadanie przez klimatyzację funkcji grzania lub/i cech oraz budowy podobnych do posiadanych przez pompę ciepła.
Zatem czy stwierdzenie przez Ministra Finansów, że w ramach ulgi nie ma możliwości odliczenia wydatków związanych z klimatyzacją z funkcją z grzania obejmuje wyłącznie takie klimatyzacje, które jedynie posiadają funkcję grzania, czy też wszystkie klimatyzacje, a w tym te z wbudowanymi pompami ciepła?
Tego już Minister niestety nie dopowiedział pozostawiając dozę niepewności (100% rozwianie wątpliwości byłoby nudne i trzeba zostawić coś na później), ale zapewne zrobi do Dyrektor KIS w wydawanych interpretacjach.
Adam Giedrojć
Adam jest konsultantem podatkowym. Ukończył studia licencjackie na kierunku finanse i rachunkowość w PWSZ w Suwałkach oraz studia magisterskie na kierunku doradztwo podatkowe i administracja skarbowa na Wydziale Prawa Uniwersytetu w Białymstoku. Ponadto jest w trakcie zdobywania uprawnień doradcy podatkowego. Doświadczenie w podatkach zdobywał między innymi prowadząc biuro rachunkowe oraz pracując w kancelarii doradztwa podatkowego. W ramach Kancelarii LTCA uczestniczy w projektach dotyczących głównie podatków dochodowych, obejmujących bieżące doradztwo podatkowe. Przeprowadza także research’e podatkowe, przygotowuje komentarze i opinie podatkowe oraz wnioski o wydanie interpretacji indywidualnych. Adam jest także autorem niemal 150 artykułów o tematyce dotyczącej podatków oraz składek ZUS, opublikowanych na stronach kancelarii i biura, a także w serwisach takich jak Legalis, Infor, Money.pl oraz Rzeczpospolita.