Świadczenie z ZFŚS dla emerytów – co z podatkiem oraz składkami?
- Wysłane przez Tomasz Kraśniewski
- Kategorie PIT
- Data 19 kwiecień 2024
Na wstępie warto przypomnieć, że Zakładowy Fundusz Świadczeń Socjalnych (ZFŚS) jest tworzony przez pracodawcę, a środki zgromadzone w Funduszu są przeznaczone na finansowanie działalności socjalnej prowadzonej na rzecz: pracowników i ich rodzin, emerytów i rencistów (czyli byłych pracowników) i ich rodzin oraz innych osób wskazanych przez pracodawcę.
Krąg osób uprawnionych do korzystania z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych określają przepisy art. 2 pkt 5 ustawy z dnia 4 marca 1994 r. o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych (t.j. Dz. U. z 2024 r. poz. 288). – dalej również „Ustawa o ZFŚS”:
5) osoby uprawnione do korzystania z Funduszu - pracowników i ich rodziny, emerytów i rencistów - byłych pracowników i ich rodziny oraz inne osoby, którym pracodawca przyznał, w regulaminie,
o którym mowa w art. 8 ust. 2, prawo korzystania ze świadczeń socjalnych finansowanych z Funduszu;
I tak w przypadku emerytów, dyspozycja przywołanego wyżej przepisu wskazuje, że warunkiem skorzystania z funduszu oprócz obowiązującego regulaminu ZFŚS przyznającego prawo do skorzystania ze świadczenia emerytom i rencistom w danej firmie, jest posiadanie przez osoby statusu emeryta – byłego pracownika.
W przypadku pozytywnego ustalenia prawa do świadczenia przez emeryta – byłego pracownika, kolejną szczególnie istotną kwestią jest ustalenie, czy wypłata środków z takiego funduszu będzie wiązała się
z koniecznością zapłaty podatku i odprowadzenia składek ZUS.
Jak zatem wygląda kwestia podatkowa?
Świadczenia wypłacane ze środków ZFŚS podlegają opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych lub są z niego zwolnione - w zależności od rodzaju świadczenia.
I tak, zgodnie z art. 21 ust. 1 pkt 38 ustawy o PIT– wolne od podatku dochodowego są świadczenia otrzymywane przez emerytów, rencistów lub osoby pobierające nauczycielskie świadczenie kompensacyjne, w związku z łączącym ich uprzednio z zakładem pracy stosunkiem służbowym, stosunkiem pracy lub spółdzielczym stosunkiem pracy, w tym od związków zawodowych - do wysokości nieprzekraczającej w roku podatkowym kwoty 4500 zł.
Co ze składkami ZUS?
Należy zwrócić uwagę, że świadczenia finansowane z ZFŚS na cele socjalne nie stanowią podstawy wymiaru składek na ubezpieczenie społeczne i ubezpieczenie zdrowotne. (§ 2 ust. 1 pkt 19 rozporządzenia ministra pracy i polityki socjalnej z 18 grudnia 1998 r. w sprawie szczegółowych zasad ustalania podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe). Niezależnie od kwoty i formy świadczenia udzielonego ze środków ZFŚS, świadczenia te nie podlegają składkom ZUS.
Aby świadczenia finansowane z funduszu socjalnego były wyłączone z oskładkowania, wystarczy, że będą wchodzić w zakres działalności socjalnej, a zgodnie z ustawą o ZFŚS w zakres działalności socjalnej wchodzi m.in. pomoc materialna - rzeczowa i finansowa art. 2 pkt 1 ustawy o ZFŚS. Co ważne, wysokość przyznawanych świadczeń z ZFŚS powinna być uzależniona od sytuacji życiowej, rodzinnej i materialnej. (art. 8 ust. 1 ustawy o ZFŚS).
#podatki #pit #prawo #ZFŚS #emeryci#składki
Tomasz Kraśniewski
Tomasz jest konsultantem podatkowym. Ukończył prawo na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim w Olsztynie. W ramach Kancelarii LTCA zajmuje się wsparciem doradców podatkowych w codziennych obowiązkach, m.in.: przeprowadza liczne research’e podatkowe, sporządza wnioski o wydanie interpretacji, przygotowuje komentarze i opinie podatkowe. Ponadto jest autorem wielu artykułów zamieszczonych na blogu Akademii LTCA.