Estoński CIT – typowe błędy spółek. Sprawdź czy występują u Ciebie!
- Wysłane przez Adrian Kęmpiński
- Kategorie Niskie podatki / CIT estoński
- Data 21 maj
Estońskim CIT zajmuję się ponad 4 lata - od samego początku wprowadzenia tego modelu podatkowego do polskiego systemu prawnego.
Moje doświadczenie oparte na spotkaniach, przeanalizowanych sprawach, bataliach w sądzie i tysiącach przeczytanych interpretacji przepisów pozwoliło mi przygotować subiektywną listę najczęściej popełnianych błędów w przypadku spółek, które decydują się na wybór estońskiego CIT.
W tym i w kolejnym artykule przedstawię Ci dwie kategorie typowych błędów, które występują w spółkach opodatkowanych estońskim CIT.
Błędy i niedociągnięcia podzielę na dwie kategorie:
- krytyczne takie, których wystąpienie może spowodować utratę prawa do estońskiego CIT albo tym, że spółka nie wybrała skutecznie opodatkowania w tej formie oraz
- pozostałe takie, w przypadku których ryzykujemy co najwyżej niepoprawnie rozliczonym podatkiem, bez ryzyka utraty prawa do opodatkowania w tej formie.
Dzisiejszy artykuł poświęcę tej pierwszej kategorii błędów. Motywacją do stworzenia tego cyklu jest samo życie - coraz liczniejsze informacje o kontrolach podatkowych czy licznych czynnościach sprawdzających, część sam prowadzę jako profesjonalny pełnomocnik.
Uprzedzając wątpliwości - co jeśli znajdziesz ten błąd w spółce swojej lub swojego klienta?
Część błędów da się stosunkowo bezboleśnie naprawić, a inne będą wymagać uporządkowania modelu biznesowego na nowo. Bez względu na kategorię błędu ważny jest czas reakcji - im szybciej, tym mniejsza potencjalna dotkliwość - głównie finansowa.
Uspokajająco powiem, że w każdej z kwestii, którą będziemy tu omawiać występują niejednolite stanowiska organów podatkowych, więc zawsze będą jakieś argumenty w sporze z fiskusem.
Jeśli potrzebujesz wsparcia w weryfikacji czy i jakie niedociągnięcia występują w Twojej spółce, pozwól, że ja skontroluję Cię pierwszy, zanim zrobi to fiskus.
Tymczasem zapraszam do czytania.
BŁĄD KRYTYCZNY NR 1: Przygotowanie sprawozdania finansowego na potrzeby wyboru estońskiego CIT w niewłaściwej formie.
Grupa ryzyka: wszystkie spółki, które wybrały estoński CIT w trakcie roku podatkowego.
Wyjaśnienie:
Spółki, zakładając, że spełnione są warunki do wyboru estońskiego CIT mogą wybrać estoński CIT od początku kolejnego / nowego roku podatkowego albo mogą wybrać estoński CIT w trakcie roku podatkowego. W obu wariantach opodatkowanie estońskim CIT rozpoczynamy od początku danego miesiąca.
W tym drugim wariancie, na spółki nałożono kilka dodatkowych wymogów. Jednym z nich jest zamknięcie ksiąg rachunkowych i sporządzenie sprawozdania finansowego na ostatni dzień miesiąca poprzedzającego miesiąc, od którego spółka rozpoczyna opodatkowanie w modelu estońskim. Księgi rachunkowe, które spółka zamknęła na ostatni dzień wyboru opodatkowania w klasycznym CIT, musi je otworzyć na nowo już od pierwszego dnia w modelu estońskim.
Koniecznym jest też złożenie zawiadomienia ZAW - RD do końca pierwszego miesiąca, od którego wybieramy estoński CIT.
W omawianym przypadku przepis ustawy o CIT mówi, że zamknięcie ksiąg rachunkowych i sporządzenie sprawozdania finansowego ma odbyć się zgodnie z przepisami ustawy o rachunkowości.
Pozornie niewinne odesłanie do przepisów rachunkowych jest polem do największych błędów, ponieważ:
- na zamknięcie ksiąg rachunkowych i sporządzenie sprawozdania finansowego mamy 3 miesiące od ostatniego dnia miesiąca poprzedzającego wybór estońskiego CIT,
UWAGA! Termin to trzy miesiące, więc np. w jeśli spółka wybiera estoński CIT od 1 maja 2025 r., to sprawozdanie finansowe i księgi rachunkowe zamyka na dzień 30 kwietnia 2025 r. i ma na to 3 miesiące, czyli do 30 lipca, a nie 31 lipca!
- sprawozdanie finansowe musi być sporządzone w formie elektronicznej - tak jak roczne sprawozdanie finansowe,
UWAGA! Do sprawozdania finansowego na potrzeby wyboru estońskiego CIT stosujemy wymogi takie same jak do sprawozdania rocznego z tą różnicą, że tego sprawozdania nie składamy do KRS!
- sprawozdanie musi być podpisane elektronicznie, tj. podpisem elektronicznym, profilem zaufanym albo podpisem osobistym;
UWAGA! – odręczne podpisy pod wydrukowanym sprawozdaniem finansowym są niedopuszczalne! Takie sprawozdanie będzie bezskuteczne!
- takie sprawozdanie podpisuje osoba odpowiedzialna za prowadzenie ksiąg rachunkowych oraz kierownik jednostki, w domyśle – zarząd spółki,
UWAGA! – niepodpisanie sprawozdania finansowego przez którąkolwiek z osób oznacza brak skutecznego sporządzenia sprawozdania finansowego.
- wszystkie podpisy (w formie elektronicznej) przez wymagane osoby (główny księgowy i zarząd) pod sprawozdaniem finansowym (również w formie elektronicznej) muszą być złożone w terminie trzech miesięcy od ostatniego dnia miesiąca poprzedzającego wybór estońskiego CIT.
Sankcje i ryzyka:
Zależy kiedy błąd został zidentyfikowany – nieskuteczny wybór estońskiego CIT oznacza konieczność wyliczenia i zapłaty zaległego CIT na zasadach ogólnych wraz z odsetkami podatkowymi.
Jeśli błąd zostanie wykryty np. po dwóch latach, w których spółka osiągała duże dochody, kwoty zaległego podatku wraz z odsetkami mogą wchodzić w milionowe zakresy.
Organizacyjnie to wiele pracy – konieczność liczenia na nowo wyniku podatkowego – koszty podatkowe, amortyzacja.
Więcej o tym pisaliśmy na naszym blogu:
https://akademialtca.pl/blog/estonski-cit-kto-podpisuje-sprawozdanie-finansowe-na-potrzeby-wyboru-estonskiego-cit-w-trakcie-roku
BŁĄD KRYTYCZNY NR 2: Niezamknięcie ksiąg rachunkowych / niesporządzenie sprawozdania finansowego na potrzeby estońskiego CIT w wymaganym terminie.
Grupa ryzyka: wszystkie spółki, które wybrały estoński CIT „od razu” po zarejestrowaniu w KRS.
Wyjaśnienie:
Zgodnie z najnowszymi interpretacjami podatkowymi – zdaniem Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej spółka z o.o. formalnie rozpoczyna swoją działalność i zyskuje swoją podmiotowość na gruncie podatku CIT w dacie zawarcia umowy spółki, czyli w dacie podpisania jej przez wszystkich wspólników (jako spółka w organizacji), a nie w dacie rejestracji spółki w rejestrze KRS.
Wielu podatników było (lub jest) zdania, że spółka z o.o. traktowana jest jako podatnik dopiero od daty rejestracji w KRS -ie, gdyż dopiero wówczas posiada numer NIP, REGON i może założyć rachunek bankowy w celu pokrycia przez udziałowców kapitału zakładowego. Bez tego taka spółka nie ma nawet możliwości działania. Tak jest szczególnie w przypadku spółek rejestrowanych online, w systemie S24.
Rejestrując spółkę online - w systemie s24, numery NIP i REGON nadawane są nam automatycznie, a wspólnikom, którzy podpisali umowę spółki i wysłali wniosek rejestracyjny pozostaje jedynie oczekiwać na wpis spółki w rejestrze.
Pogląd organów podatkowych jest bardzo problematyczny właśnie w przypadku spółek rejestrowanych online, ponieważ takie spółki w okresie od podpisania umowy spółki są już de facto podatnikami CIT, ale faktycznie nie mają możliwości działania, do czasu gdy nie zostaną wpisane do KRS i nie zostanie im nadany numer NIP.
UWAGA! W estońskim CIT problem występuje w przypadku spółek, w których umowę spółki w systemie wspólnicy podpali w końcówce jednego miesiąca, a wpis do rejestru KRS nastąpił już w następnym miesiącu!
Jest to szczególnie istotne z perspektywy prawidłowego zgłoszenia spółki do estońskiego CIT, ponieważ zasady są następujące:
- spółka, która wybiera estoński CIT od pierwszego miesiąca swojego istnienia – wystarczy zawiadomienie ZAW – RD do końca miesiąca (brak obowiązku zamykania ksiąg i sporządzania SF),
- spółka, która wybiera estoński CIT w trakcie roku podatkowego (np. w drugim miesiącu swojego istnienia) – wówczas konieczne jest złożenie zawiadomienia ZAW – RD do końca tego miesiąca i zamknięcie ksiąg oraz sporządzenie sprawozdania na koniec miesiąca poprzedniego.
Wyobraźmy sobie taki stan faktyczny:
- zawarcie i podpisanie umowy spółki z o.o. w systemie S24 nastąpiło dnia 29 stycznia 2025 r.,
- wpis do rejestru KRS nastąpił dnia 5 lutego 2025 r.
Zdaniem Fiskusa spółka prowadzi działalność od 29 stycznia 2025 r., choć faktycznie numer NIP i REGON uzyskała dopiero 5 lutego 2025 r.
UWAGA! Zdaniem Dyrektora KIS (i pewnie też Skarbówki).. rozpoczęcie działalności następuje w dniu zawarcia umowy spółki – spółka taka jest podatnikiem CIT jako spółka w organizacji!
Co z tego, że taka spółka nie ma nawet numeru REGON, NIP czy nawet rachunku bankowego.
W naszym przypadku spółka:
- powinna złożyć zawiadomienie ZAW - RD jeszcze w styczniu 2025 r. - wówczas byłaby podatnikiem rozpoczynającym prowadzenie działalności albo
- złożyć zawiadomienie ZAW - RD do końca lutego 2025 r., deklarując rozpoczęcie opodatkowania E-CIT od lutego 2025 r. i.. powinna zamknąć księgi rachunkowe i sporządzić sprawozdanie finansowe w terminie do 30 kwietnia (wówczas nie byłaby podatnikiem rozpoczynającym prowadzenie działalności).
UWAGA! Jeśli dana spółka została zarejestrowana w KRS z początkiem danego miesiąca, ale umowę spółki podpisano w poprzednim miesiąca, to ta spółka – zgłaszając się do estońskiego CIT w miesiącu rejestracji w KRS, to powinna za poprzedni miesiąc zamknąć księgi rachunkowe i sporządzić sprawozdanie finansowe w terminie 3 miesięcy od końca tego miesiąca. Jeśli tego nie zrobiła – nie wybrała skutecznie estońskiego CIT.
Wykładnia taka jest absurdalna, ponieważ nawet gdyby taka spółka w organizacji chciałaby złożyć zawiadomienie ZAW – RD w miesiącu daty zawarcia umowy spółki, to nie jest to możliwe z uwagi na brak numeru NIP.
UWAGA! Ten niekorzystny pogląd prezentowany jest obecnie jedynie w interpretacjach podatkowych. Być może zostanie on zmieniony, gdy w sprawach takich jak komentowana zostaną wydane pierwsze wyroki sądów administracyjnych albo gdy Minister Finansów wyda interpretację ogólną.
Sankcje i ryzyka:
Zależy kiedy błąd został zidentyfikowany – nieskuteczny wybór estońskiego CIT oznacza konieczność wyliczenia i zapłaty zaległego CIT na zasadach ogólnych wraz z odsetkami podatkowymi.
Sankcja w tym przypadku jest taka sama jak w przypadku błędu krytycznego nr 1.
Więcej o tym pisaliśmy na naszym blogu:
https://akademialtca.pl/blog/estonski-cit-kolejna-pulapka-zastawiana-przez-organy-podatkowe
BŁĄD KRYTYCZNY NR 3: Błędna weryfikacja limitów przychodów pasywnych
Grupa ryzyka: wszystkie spółki, które wybrały estoński CIT
Wyjaśnienie:
Jednym z warunków, który spoczywa na spółkach wybierających estoński CIT jest to, że ich przychody o charakterze pasywnym nie mogą przekroczyć określonego pułapu.
Dotyczy to spółek, które zamierzają wybrać CIT estoński, jak i tych, które korzystają z estońskiego CIT - w całym okresie korzystania z tej formy opodatkowania.
W skrócie – przepisy mówią, że w przypadku spółki opodatkowanej estońskim CIT mniej niż 50% przychodów z działalności (z całej działalności) osiągniętych roku podatkowym bezpośrednio poprzedzającym dany rok podatkowy, pochodzić może:
- z wierzytelności,
- z odsetek i pożytków od wszelkiego rodzaju pożyczek,
- z części odsetkowej raty leasingowej,
- z poręczeń i gwarancji,
- z praw autorskich lub praw własności przemysłowej, w tym z tytułu zbycia tych praw,
- ze zbycia i realizacji praw z instrumentów finansowych,
-z transakcji z podmiotami powiązanymi - w przypadku gdy w związku z tymi transakcjami nie jest wytwarzana wartość dodana pod względem ekonomicznym lub wartość ta jest znikoma.
UWAGA! Do celów ww. kalkulacji liczymy przychody brutto – tj. z naliczonym podatkiem VAT!
UWAGA! Spełnienie W przypadku spółek, które dopiero chcą wybrać estoński CIT, pod uwagę bierze się przychody osiągnięte w ramach ostatniego roku opodatkowania tzw. klasycznym CIT!
Limit ten musi być spełniony w każdym roku opodatkowania estońskim CIT, a nie tylko przy wyborze tej formy opodatkowania.
Problem dotyczy spółek z branży IT lub branży projektowej, które przenoszą prawa autorskie na rzecz swoich kontrahentów – tu w przypadku braku rynkowego i rzeczywistego wyodrębnienia wartości wynagrodzenia za samo przeniesienie praw autorskich organy podatkowe mogą uznać, że cała wartość przychodu jest przychodem z praw autorskich, a to może skutkować brakiem prawa do estońskiego CIT.
Na tym tle są spory na linii organy podatkowe – sądy administracyjne.
Podobnie, w grupie ryzyka są spółki korzystające z faktoringu – tu również zdaniem Fiskusa i części sądów administracyjnych środki uzyskiwane od faktora w wyniku umowy faktoringu stanowią przychód z wierzytelności zaliczany do przychodów pasywnych.
W grupie ryzyka są również spółki inwestujące we wszelkiego rodzaju instrumenty finansowe.
Więcej o tym pisaliśmy na naszym blogu:
https://akademialtca.pl/blog/estonski-cit-i-limit-przychodow-pasywnych
Sankcje i ryzyka:
Sankcją jest zawsze brak prawa do estońskiego CIT. Dużo zależy od tego czy przychody pasywne przekraczały ustawowe limity od początku, czy warunek ten przestał być spełniany dopiero w trakcie korzystania z ryczałtu.
W przypadku, spółek, które dopiero wybierają estoński CIT błędne wyliczenie limitu przychodów pasywnych może skutkować tym, że spółka nigdy nie wybrała estońskiego CIT, a to z kolei skutkuje koniecznością rozliczenia całego okresu na zasadach ogólnych podatku CIT.
To znaczy, że wówczas trzeba zapłacić zaległy CIT wraz z odsetkami podatkowymi i złożyć zaległą deklarację CIT – 8.
Jeśli spółka na wejściu w CIT estoński spełniała te warunki, ale przestała je spełniać dopiero w trakcie opodatkowania estońskim CIT, to utraci ona prawo do E-CIT z końcem roku podatkowego, w którym przestała spełniać ten warunek.
Tutaj dodatkową sankcją będzie konieczność zapłaty podatku z tytułu korekty wstępnej wyliczonego przy wyborze estońskiego CIT.
Dodatkowo, taka spółka może ponownie wybrać estoński CIT dopiero po upływie 3 lat podatkowych, jednak nie wcześniej niż po upływie 36 miesięcy, następujących po roku kalendarzowym, w którym utraciła prawo do opodatkowania ryczałtem.
UWAGA!
W przypadku spółek, które są podatnikami rozpoczynającymi prowadzenie działalności (wybrały estoński CIT w pierwszym roku podatkowym swojego istnienia), nie muszą one spełniać warunku dot. przychodów pasywnych!.
UWAGA!
W przypadku spółek, które wybierają estoński CIT w trakcie roku podatkowego, za poprzedni rok podatkowy w ramach klasycznego CIT, który bierze się pod uwagę do kalkulacji ww. limitu, uznaje się tą część roku obrotowego, którą spółka była opodatkowania klasycznym CIT, a nie cały poprzedni „pełny” rok podatkowy!
Np. spółka wybrała estoński CIT od marca 2025 r. Do celów kalkulacji limitu przychodów pasywnych powinna uwzględnić jedynie przychody pasywne ze stycznia i lutego 2025 r., gdyż to był jej rok podatkowy bezpośrednio poprzedzający wybór estońskiego CIT.
Więcej o tym pisaliśmy na naszym blogu:
https://akademialtca.pl/blog/estonski-cit-i-limit-przychodow-pasywnych
BŁĄD KRYTYCZNY NR 4: Niedozwolone restrukturyzacje i aporty
Grupa ryzyka: wszystkie spółki, które wybrały estoński CIT
Wyjaśnienie:
Ustawodawca, także w celach anty optymalizacyjnych wprowadził ograniczenia dotyczące uczestnictwa spółek uczestniczących w określonych restrukturyzacjach.
Przez restrukturyzacje rozumieć należy wnoszenie do spółek wkładów o charakterze niepieniężnym dotyczące przedsiębiorstwa lub zorganizowanej części przedsiębiorstwa (tzw. aport), podział lub połączenie spółki.
Na potrzeby estońskiego CIT w ramach restrukturyzacji zalicza się również transakcje na składnikach przedsiębiorstwa o wartości przekraczającej łącznie równowartość w złotych kwoty 10 000 euro oraz aporty składników otrzymanych w wyniku likwidacji innych podatników.
Spółki, które zostały utworzone w taki sposób nie mogą wybrać estońskiego CIT w roku podatkowym, w którym rozpoczęli działalność, oraz w roku podatkowym bezpośrednio po nim następującym, nie krócej jednak niż przez okres 24 miesięcy od dnia utworzenia.
Podmioty zaś, które istniały już wcześniej i dokonały takiej transakcji restrukturyzacyjnej nie mogą wejść w estoński CIT w roku podatkowym, w którym dokonano podziału albo wniesiono wkład, oraz w roku podatkowym bezpośrednio po nim następującym, nie krócej jednak niż przez okres 24 miesięcy od dnia dokonania podziału albo wniesienia wkładu.
UWAGA!
Z uwagi na niejednolitą linię interpretacyjną przyjąć należy że dwuletni okres karencji liczymy od daty dokonania transakcji restrukturyzacyjnej!
Sankcje i ryzyka:
Sankcją jest zawsze brak prawa do estońskiego CIT.
W przypadku transakcji dokonanych przed wyborem estońskiego CIT sankcją jest brak prawa do estońskiego CIT od samego początku. Skutkuje to koniecznością rozliczenia CIT na zasadach ogólnych za cały okres, więc koniecznością zapłaty CIT wraz z odsetkami podatkowymi.
Jeśli dana spółka skutecznie wybrała estoński CIT i dokonała jednej z ww. restrukturyzacji, utraci prawo do estońskiego CIT z końcem roku poprzedzającego rok podatkowy, w którym dokonany określonej restrukturyzacji.
Dodatkowo, taka spółka może ponownie wybrać estoński CIT dopiero po upływie 3 lat podatkowych, jednak nie wcześniej niż po upływie 36 miesięcy, następujących po roku kalendarzowym, w którym utraciła prawo do opodatkowania ryczałtem.
UWAGA!
W przypadku utraty prawa do estońskiego CIT na skutek dokonanej restrukturyzacji spółka może złożyć ponowne zawiadomienie o wyborze estońskiego CIT dopiero po upływie 36 miesięcy, następujących po roku kalendarzowym, w którym spółka utraciła prawo do tej formy opodatkowania!
UWAGA!
Nie każda restrukturyzacja skutkuje utratą prawa do estońskiego CIT – np. w przypadku połączeń i podziałów spółek, gdy wszystkie spółki uczestniczące w transakcji są opodatkowane estońskim CIT!
Wówczas należy jednak pamiętać, że wystąpi obowiązek rozpoznania dochodu z tytułu zmiany wartości składników majątku i wyliczenia podatku.
Więcej o tym pisaliśmy na naszym blogu:
https://akademialtca.pl/blog/estonski-cit-polaczenia-spolek-moga-byc-neutralne
https://www.akademialtca.pl/blog/estonski-cit-12
BŁĄD KRYTYCZNY NR 5: BŁĘDNE WYLICZENIE MINIMALNEGO ZATRUDNIENIA
Grupa ryzyka: spółki, które wybrały estoński CIT po przekształceniu z JDG, spółki cywilnej lub spółki jawnej.
Wyjaśnienie:
Spółki, które wybierają estoński CIT muszą utrzymywać określony poziom zatrudnienia w ramach umowy o pracę lub ponosić nakłady na wynagrodzenia z zleceniobiorców.
Docelowym i podstawowym wymogiem jest zatrudnianie co najmniej trójki pracowników w przeliczeniu na pełne etaty przez 300 dni w roku albo 82% okresu, gdy rok podatkowy jest krótszy niż 12 miesięcy kalendarzowych. Alternatywnie możliwe jest ponoszenie wydatków na rzecz co najmniej trójki zleceniobiorców w wysokości co najmniej trzykrotności przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw.
Pewne preferencje dotyczą małych podatników i podatników rozpoczynających prowadzenie działalności.
Przy podatnikach rozpoczynających prowadzenie działalności, w pierwszym roku podatkowym w estońskim CIT mogą oni nie zatrudniać wcale pracowników, ale już od drugiego roku w estońskim CIT muszą oni zwiększać zatrudnienie (w rozumieniu umowy o pracę) o co najmniej jedną osobę rocznie, tak by w czwartym roku estońskiego CIT osiągnąć minimalny docelowy próg trójki zatrudnionych pracowników w przeliczeniu na pełne etaty.
Problem pojawia się w przypadku spółek, które powstają z przekształcenia jednoosobowej działalności gospodarczej, spółki cywilnej lub spółki jawnej, które wybierają estoński CIT w pierwszym miesiącu istnienia jako spółka z o.o. – „od razu” po wpisie przekształcenia do rejestru KRS.
UWAGA!
Linia interpretacyjna organów administracyjnych i sądów administracyjnych w tym zakresie ulegała zmianom na przestrzeni trzech ostatnich lat!
W przeszłości Dyrektor KIS twierdził, że spółka powstała z przekształcenia jest podatnikiem rozpoczynającym prowadzenie działalności – czyli ma prawo do korzystania z preferencyjnych warunków zatrudnienia.
Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej od jakiegoś czasu uparcie twierdzi, że taka spółka nie jest podatnikiem rozpoczynającym prowadzenie działalności, ponieważ jest kontynuatorem przedsiębiorstwa prowadzonego wcześniej w formie JDG, spółki cywilnej lub spółki jawnej, więc nie ma prawa do preferencji zatrudnieniu.
Podobnie niejednolite są poglądy sądów administracyjnych. Tu również obserwowaliśmy korzystne orzeczenia, później zmianę poglądów na niekorzystne i jednostkowe korzystne orzeczenia wydawane na przełomie 2024 i 2025 r.
UWAGA!
Skorzystanie z tej preferencji możliwe jest poprzez zatrudnianie pracowników w rozumieniu umowy o pracę. Ta preferencyjna ścieżka nie jest możliwa dla spółek, które warunek zatrudnienia opierają na ponoszeniu wydatków na wynagrodzenia zleceniobiorców!
Sankcje i ryzyka:
Ryzykiem jest to, że organy podatkowe uznają, że spółka, która powstała z przekształcenia i złożyła w pierwszym miesiącu zawiadomienie o wyborze estońskiego CIT nie jest podatnikiem rozpoczynającym prowadzenie działalności.
Jeśli taka spółka na dzień zgłoszenia do estońskiego CIT nie zatrudniała pracowników i skorzystała z preferencji dla podatników rozpoczynających prowadzenia działalności, a organ podatkowy stwierdzi, że była podatnikiem rozpoczynającym prowadzenie działalności, to nie spełniła ona warunków dotyczących zatrudnienia i nie miała prawa do estońskiego CIT.
W skrócie – ryzyko niejednolitej wykładni dot. warunków zatrudnienia skutkować może brakiem prawa do estońskiego CIT i utratą prawa do tej formy opodatkowania z końcem roku podatkowego, w którym nie spełniono tego warunku.
Dodatkowo, taka spółka może ponownie wybrać estoński CIT dopiero po upływie 3 lat podatkowych, jednak nie wcześniej niż po upływie 36 miesięcy, następujących po roku kalendarzowym, w którym utraciła prawo do opodatkowania ryczałtem.
Więcej o tym pisaliśmy na naszym blogu:
https://akademialtca.pl/blog/estonski-cit-przelomowy-wyrok-naczelnego-sadu-administracyjnego
BŁĄD KRYTYCZNY NR 6: ZAPOMNIANE UDZIAŁY I AKCJE W INNYCH PODMIOTACH
Grupa ryzyka: wszystkie spółki opodatkowane estońskim CIT
Wyjaśnienie:
Spółki opodatkowane estońskim CIT muszą spełniać warunek tzw. prostej struktury udziałowej, który można streścić w następujący sposób:
- udziałowcami/ wspólnikami spółki opodatkowanej estońskim CIT mogą być wyłącznie osoby fizyczne (mogą być to obcokrajowcy),
- spółka opodatkowana estońskim CIT nie posiada udziałów w jakiejkolwiek spółce, ani nie posiada tytułów uczestnictwa w funduszu inwestycyjnym lub w instytucji wspólnego inwestowania, ogółu praw i obowiązków w spółce niebędącej osobą prawną oraz innych praw majątkowych związanych z prawem do otrzymania świadczenia jako założyciel (fundator) lub beneficjent fundacji, trustu lub innego podmiotu albo stosunku prawnego o charakterze powierniczym.
UWAGA!
Organy podatkowe jednolicie twierdzą, że posiadanie nawet groszowych udziałów, nawet w zagranicznych spółkach wyklucza spółki z estońskiego CIT!
UWAGA!
Dodatkowo, pamiętać należy, że osoby fizyczne nie mogą posiadać praw majątkowych związanych z prawem do otrzymania świadczenia jako założyciele (fundatorzy) lub beneficjenci fundacji, trustu lub innego podmiotu albo stosunku prawnego o charakterze powierniczym, z wyłączeniem fundatorów i beneficjentów fundacji rodzinnej!
Sankcje i ryzyka:
W razie niespełnienia ww. warunków, spółka nie będzie uprawniona do wyboru tej formy opodatkowania, a jeśli przestanie spełniać te warunki będąc już opodatkowaną estońskim CIT, to utraci prawo do tej formy opodatkowania ze skutkiem na ostatni dzień poprzedniego roku podatkowego, w którym spełniała te warunki.
Sankcja jest dotkliwa, ponieważ taka spółka nie tylko musi rozliczyć się wstecznie na zasadach ogólnych podatku CIT oraz może ponownie wybrać estoński CIT dopiero po upływie 3 lat podatkowych, jednak nie wcześniej niż po upływie 36 miesięcy, następujących po roku kalendarzowym, w którym utraciła prawo do opodatkowania ryczałtem.
UWAGA!
Pamiętać należy, że udziałowcy spółki opodatkowanej estońskim CIT, tj. udziałowcy będący osobami fizycznymi mogą bez ograniczeń posiadać udziały w innych spółkach prawa handlowego!
Więcej o tym pisaliśmy na naszym blogu:
https://akademialtca.pl/blog/estonski-cit-i-ograniczenia-dotyczace-udzialowcow-spolki
Adrian Kęmpiński
Adrian jest doradcą podatkowym i radcą prawnym. Ukończył prawo na Uniwersytecie im. Mikołaja Kopernika w Toruniu. Z prawem podatkowym związany od 2019 roku i w tym czasie pracował dla największych kancelarii podatkowych w województwie Kujawsko – Pomorskim, w których uczestniczył w licznych projektach restrukturyzacyjnych dotyczących spółek prawa handlowego. W ramach Kancelarii LTCA uczestniczy w projektach obejmujących bieżące doradztwo podatkowe.